Valgdag i Likud flyttet

Statsminister Ariel Sharon har laget en plan for å skille israelerne og palestinerne. Hensikten er å forhindre terrorangrep. Vi omtaler dette i andre nyhets- og bakgrunnsmeldinger.

Odd Myrland

Av Odd Myrland

Publisert: 20.04.2004, kl. 3:42 pm

Oppdatert: 18.06.2011 kl. 3:44 pm

Planen innebærer at israelerne skal trekke seg ut av nesten hele Gaza. Det vekker sterk storm i Sharons eget Likud-parti, hvor mange tradisjonelt har vært positivt innstilt til bosetninger. Men Likud er i utgangspunktet et lite religiøst parti, så de sterkeste forkjemperne for bosetningene sokner til partier lenger til høyre.

Sharon var redd for ikke å få flertall av Likuds sentralkomite og blant medlemmene av Knesset. Han gjorde derfor noe som ligner på det vi i Norge har gjort med EU-saken: Han bestemte at det skal være folkeavstemning. Men ikke i hele folket slik som i Norge, bare blant de ca. 200.000 betalende Likud-medlemmene. Folkeavstemningen skal derfor ikke avgjøre hvordan Knesset skal stemme, bare gi råd til hvordan Likud-partiet skal forholde seg.

- Sharon vet at dersom han får med Likud-partiet, vil han ha et stort flertall bak seg, fordi Arbeiderpartiet støtter Sharon i denne saken.

Medlemsavstemningen var først fastsatt til 29. april. Men dagen førte til en storm i Likud: Det israelske basketball-laget Maccabi Tel Aviv skal ha en viktig kamp i en europeisk turnering den dagen! Så valget ble flyttet. Først tenkte man å flytte det til 28. Men det er en viktig festdag for druserne, og det er tusenvis av drusiske medlemmer i Likud. Det endte derfor med at dagen ble fastsatt til søndag 2. mai. Det er helligdag bare for de kristne, og det er nok få kristne medlemmer av Likud.





Kategorier:Adskillelsesplanen,
Tags:



footer
© Med Israel for fred 2011 | Webutvikling Goodae.no