Nyhetsarkiv:
Juni 2009


Delt oppfatning i toppledelsen
Sikkerhetsutvalget i den israelske regjering var samlet to ganger i løpet av de siste 24 timene før forsvarsminister Ehud Barak dro til USA. I løpet av samtalene skal de seks medlemmene i utvalget delt seg i to forskjellige leirer når det gjelder strategien overfor det amerikanske kravet om stans i bosetningsvekst.
Statsminister Benjamin Netanyahu, etterretningsminister Dan Meridor og forsvarsminister Ehud Barak skal være interessert i et kompromiss, for eksempel en byggestans for nye prosjekter for en kortere periode. Målet med et slikt kompromiss skal være å omgå palestinernes unnskyldning om å ikke starte forhandlinger fordi Israel fortsetter å bygge i bosetninger.
Utenriksminister Avigdor Lieberman, minister uten portefølje Bennie Begin og strategiminister Moshe Ya'alon mener det vil være feil av Israel å stanse bygging i bosetningsblokker som sannsynligvis vil forbli under israelsk kontroll i en framtidig avtale.
Tirsdag 30. juni 2009 kl. 09.00

- USA driver med utpressing
Knesset-medlem Otniel Schneller fra Kadima-partiet mener Barack Obamas administrasjon driver med utpressing av Israel i bosetningsspørsmålet.
- Det hvite hus har "ytre-venstre meninger som ligger utenfor den israelske konsensus", sier Schneller i et intervju med Jerusalem Post.
- Hva er det presidenten i USA tror - at et Midtøsten med atomvåpen er mindre farlig enn naturlig vekst i en liten bosetning? Hva mener de amerikanske jødene som stemte på Obama? Vil de la ham sette vår fysiske eksistens i Israel i fare fordi min datter skal ha en baby? sier Schneller retorisk.
Tirsdag 30. juni 2009 kl. 09.00

Høyesterett gav støtte til messiansk baker
I 2006 trakk sjefsrabbineren i Ashdod, Yosef Sheinen, tilbake kosher-godkjenningen til Pnina Pie-bakeriet i byen da han oppdaget at eieren var en messiansk jøde. Mandag gav israelsk høyesterett medhold til bakerieieren Pnina Conforty. Det faktum at hun tror Jesus er Messias betyr ikke at hennes bakervarer ikke er kosher, mener høyesterett. Rabbinerne kan ikke kreve strengere overvåkning av Pnina enn den de har for andre bakere.
Sjefsrabbiner Sheinen avviser høyesteretts dom.
- Det er absurd at høyesterett skal fortelle rabbinere hva som er kosher, sier han til Jerusalem Post. Ifølge hans forståelse av jødisk lov, kan man ikke stole på at en frafallen jøde holder seg til kosher-reglene. Da Conforty gikk til rettssystemet med saken presenterte Sheinen et kompromissforslag for henne. Det innebar at Conforty måtte ansette en jødisk bakerimedarbeider som skulle godkjennes av Sheinen og gi egen nøkkel til bakeriet til en kosher-kontrollør.
Conforty avviste dette tilbudet. Hun gleder seg over at høyesterett har gitt henne medhold. Kosher-sertifisering er avgjørende for hennes bakeri.
Conforty vokste opp i en tradisjonell jødisk-jemenittisk familie. Hun ble introdusert for den kristne tro under et arbeidsopphold hos en evangelisk familie i Ohio, USA.
Tirsdag 30. juni 2009 kl. 09.00

Dudi Sela ute av Wimbledon
Den israelske tennisspilleren Dudi Sela ble slått ut i fjerde runde av Wimbledon-turneringen mandag. Novak Djokovic fra Serbia, som er rangert som nummer fire i verden, ble for sterk motstand for Sela.
Tirsdag 30. juni 2009 kl. 09.00

Hamas faller på meningsmåling
Oppslutningen om Hamas blant palestinerne på Vestbredden og Gaza-stripen har falt fra 27,7 prosent i januar til 18,8 prosent i juni. Det viser en meningsmåling som ble offentliggjort av Jerusalem media- og kommunikasjonssenter mandag.
Populartieten til Fatah-bevegelsen øker fra 26 prosent til 34,9 prosent i tilsvarende periode.
49 prosent av palestinerne tror ikke Barack Obamas politikk vil påvirke utsiktene til fred i regionen. 35,4 prosent tror Obamas politikk vil øke sjansene for fred.
Mandag 29. juni 2009 kl. 15.00

Visedirektør i Mossad trekker seg
Visedirektør i Mossad har varslet sin avgang, rapporterte tv-stasjonen Kanal 2 søndag. Meldingen kommer mindre enn én uke etter at statsminister Benjamin Netanyahu forlenget åremålet til Mossad-direktør Meir Dagan.
Identiteten til visedirektøren blir sensurert i israelsk presse. Han blir kun omtalt som "T."
Visedirektør T. valgte å trekke seg fordi Netanyahu ikke ville love ham at han ville bli Dagans etterfølger i 2010.
Mandag 29. juni 2009 kl. 11.00

Bygger nye hjem til bosettere fra utpost
Det israelske forsvarsdepartementet har godkjent en arealplan med totalt 1.450 boliger i bosetningen Adam. Foreløpig er det kun gitt tillatelse til å bygge ut 50 av 190 boliger i første planlagte byggetrinn. De 50 boligene skal brukes til bosettere som etter planen skal evakueres fra den ulovlige bosetningen Migron i nærheten av Ramallah.
I dag drar forsvarsminister Ehud Barak til Washington for å samtale med den amerikanske administrasjonen om utbygging av israelske bosetninger på Vestbredden.
Mandag 29. juni 2009 kl. 10.30


Haim Ramon trekker seg fra Knesset
Haim Ramon (bildet) leverer sin oppsigelse fra Knesset mandag ettermiddag. Onsdag holder Kadima-politikeren sin siste tale, like før oppsigelsen trer i kraft.
Ramon går over i jobb hos en av Israels ledende entreprenører, men kommer fortsatt til å ha en fot inne i politikken som leder av styret til Kadima.
På 1990-tallet var Ramon en av de unge kandidatene som lå an til å følge etter Yitzhak Rabin og Shimon Peres som leder av Arbeiderpartiet. Ramon nådde aldri opp, det nærmeste han kom til å bli partileder var i 2002 - da han fikk 7 prosent av stemmene i partiledervalget.
I januar 2006 meldte Ramon overgang fra Ap til Kadima. I august 2006 måtte han gå av som justisminister etter at han gav en kvinnelig soldat et uønsket kyss på munnen én måned tidligere. I januar 2007 ble han dømt til 120 timers samfunnstjenste for seksuell trakassering.
I juli 2007 vendte Ramon tilbake til Ehud Olmerts regjering.
Ramon blir erstattet i Kadimas Knesset-gruppe av Yulia Shamalov-Berkovich, en russisk-språklig innvandrer som flyttet til Israel i 1979.
Mandag 29. juni 2009 kl. 10.30

Stanset terrorangrep mot sykehus i siste liten
Ali Abed (25), en israelsk araber som bor i Kalkilya, er dømt til fem og et halvt års fengsel av en israelsk militærdomstol for forsøk på å detonere en bilbombe utenfor Beilinson-sykehuset i Petah Tikvah.
Abed kjørte utenfor sykehuset med en bil lastet med flere hundre kilos eksplosiver og splinter tre forskjellige ganger i 2007. Hver gang snudde han i siste liten.
I 2006 ble Abed rekruttert av Hamas. Siden han har israelsk ID-kort kunne han bevege seg fritt rundt i Israel. Hamas utpekte sykehuset i Petah Tikvah som hans terrormål. Før Abed dro avgårde ble han filmet mens han sa sin siste hilsen med et pannebånd fra Hamas rundt hodet.
8. mars 2007 stanset han for første gang utenfor sykehuset, på en bussholdeplass full av folk. Abed utløste ikke eksplosivene.
- Jeg ville ikke drepe barn, har han forklart til israelske etterforskere.
Hamas presset fortsatt på, og Abed dro tilbake til sykehuset både 11. og 12. mars, men også disse gangene stanset han i siste liten. Noen få dager senere eksploderte bilen i Kalkilya. Abed hevdet den var "truffet av lynnedslag".
De israelske dommerne ble overbevist om at Abed angrer på sine handlinger, og derfor fikk han en så relativt kort dom. Abed hevdet Hamas presset ham til å gjennomføre terrorangrepet.
- Det de sa var som en sprøyte med bedøvelsesmiddel. De leker med en manns sjel og forstand, sa Abed under rettssaken.
Søndag 28. juni 2009 kl. 12.00

Egypt åpnet grensen til Gaza-stripen
Egypt har åpnet grensen for omlag fem tusen palestinere fra Gaza-stripen i løpet av de tre neste dagene. Helt siden Hamas tok makten på Gaza-stripen i et brutalt kupp for to år siden har Egypt holdt grensen stengt, kun med noen få sporadiske åpninger.
Lørdag 27. juni 2009 kl. 18.30

Nytt opprør mot sabbatsåpent parkeringshus
Flere hundre ultraortodokse demonstranter konfronterte politistyrker i Jerusalem lørdag ettermiddag. De ultraortodokse protesterer mot et parkeringshus som holdes åpent på sabbaten.
Politiet stanset aktivistene fra å ta seg inn mot parkeringshuset og mot en gruppe med flere hundre sekulære demonstranter som var samlet i støttemarkering for ordføreren som har gitt åpningstillatelsen.
Ifølge foreløpige rapporter er minst 18 ultraortodokse aktivister arrestert av politiet. Aktivistene kastet flasker, steiner og frukt mot politimennene.
Også fredag kveld gikk tusenvis av ultraortodokse ut i gatene for å protestere mot det sabbatsåpne parkeringshuset.
Lørdag 27. juni 2009 kl. 18.30

Blair tror Netanyahu ønsker en palestinsk stat
- Jeg håper og tror statsminister Benjamin Netanyahu er oppriktig når han sier han ønsker en palestinsk stat og ønsker å bidra til at en blir etablert. Dersom han er, kan han være i en sterk posisjon til å få det gjennomført, sier Tony Blair, Midtøsten-kvartettens representant.
Blair tror det vil være mulig å få til en avtale, "som etter mitt syn beskytter staten Israel fullstendig", dersom Israel er villig til å gjøre kompromisser.
Lørdag 27. juni 2009 kl. 18.30

- Gilad Shalit vil bli overført til Egypt
I løpet av noen få dager vil den kidnappede israelske soldaten Gilad Shalit bli overført fra Hamas-fangenskap til Egypt, opplyser anonyme europeiske diplomater til Ha'aretz. I Egypt skal Shalit få motta sine foreldre på besøk, og det er meningen han skal bli utlevert til Israel i en fangeutveksling.
Israelske tjenestemenn benekter at de kjenner til en slik avtale.
Fredag 26. juni 2009 kl. 11.00

12.000 palestinere bygger bosetninger
Tjenestemenn i de palestinske selvstyremyndighetene anslår at mer enn 12.000 palestinske byggearbeidere er ansatt hos jødiske og arabiske entreprenører i jødiske bosetninger på Vestbredden.
Abu Mohammed al-Najjar og hans kollegaer håper at Israel ikke gir etter for internasjonalt press om å stanse utbygging på Vestbredden. Saken er ikke at de støtter bosetningene, men byggeaktiviteten i bosetningene gir dem midler til å brødfø sine familier.
- Jeg må gi mat til mine syv barn, og det er det eneste jeg er opptatt av nå, sier al-Najjar til Jerusalem Post.
- Vi kommer ikke på arbeid i bosetningene av ideologiske grunner eller fordi vi støtter bosetterbevegelsen. Vi kommer her fordi vår palestinske regjering og våre arabiske regjeringer ikke har gjort noe for å gi oss bedre jobber, sier Jamal Abu Sharikheh, som arbeider i Givat Ze'ev.
- Vi kan ikke instruere disse arbeiderne til å bli hjemme uten å gi dem en annen løsning, innrømmer en tjenestemann i Ramallah. Palestinske byggearbeidere påpeker at de lett kunne blitt erstattet av fremmedarbeidere fra andre land dersom de hadde boikottet byggearbeid i bosetninger. Betalingen er også svært mye bedre i de israelske bosetningene.
- De palestinske arbeidsgiverne betaler oss mellom 160 og 250 kroner dagen. Til sammenligning betaler de israelske entreprenørene mellom 570 og 730 kroner dagen. Det er derfor mange av oss foretrekker å arbeide for israelske selskap, selv om vi bygger i bosetninger, sier Jawdat Uwaisat.
Selv palestinere som er kjent som tilhengere av Hamas og Islamsk Jihad arbeider som bygningsarbeidere i bosetninger.
- Jeg kjenner noen folk fra Hamas som arbeider i Ariel. Når folk ønsker å brødfø barna sine, tenker de seg ikke om to ganger, sier Uwaisat.
Fredag 26. juni 2009 kl. 11.00

UNIFIL oppdaget 20 Katyusha-raketter
Internasjonale styrker i Sør-Libanon skal nylig ha oppdaget 20 Katyusha-raketter som stod klare for avfyring mot Israel. UNIFIL har den senere tid, ifølge meldinger som er mottatt i Israel, trappet opp sine søk etter Hizbollahs våpenlager, blant annet med aksjoner inne i libanesiske landsbyer. Israelske talsmenn har kritisert FN-styrken fordi de ikke har vist vilje til å slå ned på Hizbollahs militære oppbygging i de shia-muslimske landsbyene sør for Litani-elven.
Fredag 26. juni 2009 kl. 11.00

Mofaz foreslår midlertidige grenser
Shaul Mofaz fra Kadima-partiet foreslår å opprette en palestinsk stat med midlertidige grenser i løpet av to år. Senest tre år senere skal de endelige grensene fastsettes.
- Jeg tror ikke vi skal prøve å nå en avtale om alle stridsspørsmålene og først deretter starte å sette avtalen i verk. Det virket ikke med Oslo, Camp David eller Annapolis. Jeg foreslår å startet arbeidet med å etablere en palestinsk stat med midlertidige grenser nå, sier Mofaz.
Medarbeidere av Kadima-leder Tzipi Livni mener Mofaz kommer med forslaget som en politisk brekkstang for å få Kadima-partiet inn i Netanyahus regjering.
Fredag 26. juni 2009 kl. 11.00

- Obamas krav blokkerer forhandlinger
Journalist Herb Keinon i Jerusalem Post gir en statusrapport på Obama-administrasjonens bosetningspolitikk: USA har krevd full stans i utbygging av bosetninger, Netanyahu har gjort det klart at han ikke vil oppfylle dette og palestinerne har gjort det klart at de ikke vil starte forhandlinger før en full stans er innført.
Resultatet er at det ikke vil bli noen forhandlinger, påpeker Keinon.
Torsdag 25. juni 2009 kl. 10.30

Folket i Gaza har betalt en høy pris
Etter at Gilad Shalit ble kidnappet for tre år siden, har mer enn to tusen palestinere blitt drept i israelske operasjoner på Gaza-stripen, enda flere tusen er blitt skadet, mer enn ti tusen hjem er blitt ødelagt og grensestasjonene har stort sett vært stengt eller åpne for bare svært begrenset vareflyt.
- Til tross for dette bøyer ikke Hamas av, påpeker Amos Harel i Ha'aretz. I løpet av de tre siste årene har den islamske terrororganisasjonen stått fast på sitt krav om å få løslatt 450 palestinske fanger som sitter i israelsk fangenskap for sin rolle i terroraktivitet.
I samme periode har Israel gjort stadig flere innrømmelser til Hamas. Statsminister Ehud Olmert var villig til å sette fri 325 palestinske fanger like før han gikk av i mars.
Torsdag 25. juni 2009 kl. 10.30

Vil lokke ultraortodkse til Nasaret Illit
Ordføreren i Nasaret Illit, Shimon Gapso, er bekymret for den demografiske situasjonen i byen. Hvert år opplever byen netto utflytting i den jødiske delen av befolkingen, mens den arabiske minoriteten, som allerede er 14 prosent, vokser raskt.
Nå vil Gapso bygge en ny bydel spesielt for ultraortokse jøder, rapporterer Yedioth Aharonoth. Når hele bydelen står ferdigstilt skal den romme 3.050 familier. De første familiene kan etter alt å dømme flytte inn i området om to år.
- Jødisk bosetning i Galilea generelt, og i Nasaret Illit spesielt, er i dag av nasjonal viktighet. (...) Jeg tror det er viktigere å bosette seg i Galilea enn i Judea og Samaria, hvor den naturlige veksten allerede er høy og hvor nok jøder bor fra før av. Jeg oppmuntrer bosetterne der til å komme her, sier Gapso.
Torsdag 25. juni 2009 kl. 10.30

Sarkozy krever også full byggestans
Frankrikes president Nicolas Sarkozy legger seg på linje med USAs president Barack Obama og krever full byggestans i israelske bosetninger.
Netanyahu, som besøkte Sarkozy i Paris onsdag, står fortsatt fast på å tillate "naturlig vekst" i de etablerte bosetningene.
- Jeg håper det vil være mulig å løse problemet med USA. Jeg tror det er mulig, sa Netanyahu etter møtet med Sarkozy.
Torsdag 25. juni 2009 kl. 10.30

Hirchson dømt til fem års fengsel
Israels tidligere finansminister Avraham Hirchson ble onsdag dømt til fengsel i fem år og fem måneder av distriktsdomstolen i Tel Aviv. Han er dømt for underslag på mer enn tre millioner kroner da han for flere år siden var leder for Den nasjonale forening for arbeidere (NFW). I straffeutmålingen får Hirchson også en bot på over 600.000 kroner.
Tirsdag skrev Hirchson ut en sjekk til sin tidligere arbeidsgiver på over 900.000 kroner. Dette blir tolket av flere som et siste forsøk på å mildne dommen. Advokaten for NFW sier de forventer flere tilbakebetalinger fra Hirchson.
Onsdag 24. juni 2009 kl. 12.30

Obama sender ny ambassadør til Syria
Etter fire års avbrekk ønsker Washington igje å være representert med en egen ambassadør i Damaskus.
- Det gav ingen mening for oss å ikke kunne snakke med en myndig stemme i Damaskus, sier et sentralt medlem av Obama-administrasjonen til Washington Post. Det hvite hus har ennå ikke gitt noen offisiell bekreftelse på nyheten.
Onsdag 24. juni 2009 kl. 10.00

Sikkerhetsminister besøkte Tempelplassen
Israels sikkerhetsminister Yitzhak Aharonovitch besøkte Tempelplassen tirsdag. Waqf, den muslimske organisasjonen som administrerer islams helligdommer i området, fordømmer besøket og hevder det ikke var koordinert med dem på forhånd.
- Besøket er en "farlig, patetisk provokasjon", i stemmer Knesset-medlem Taleb A-Sanaa fra United Arab List.
- Aharonovitch er ikke velkommen i Al-Aqsa moskeen. Hans hensikt var å provosere muslimene og forsøke å vise dem hvem som har kontrollen, hevder A-Sanaa.
Tal Harel, som er mediarådgiver for Aharonovitch, sier besøket var et rutinebesøk på omkring to timer. Sikkerhetsministeren fikk en orientering av sikkerhetsstyrkene som har ansvar i området. Han ble fulgt av Israels øverste politisjef David Cohen og sjef for Jerusalem-politiet Aharon Franco.
Harel sier besøket var koordinert med Waqf, og at representanter fra Waqf fulgte det israelske regjeringsmedlemmet dem rundt på området.
- De som ønsker å skape provokasjoner vil skape dem, uavhengig av besøket på Tempelplassen, sier Harel.
Tirsdag 23. juni 2009 kl. 16.30

USA avviser også vekst i Øst-Jerusalem
USA krever full stans i utbygging i israelske bosetninger på Vestbredden. Kravet gjelder også vekst i jødiske bydeler som ligger øst for våpenhvilelinjen fra 1949, men innenfor kommunegrensene til Jerusalem - områder som Israel har annektert.
- Vi snakker om all bosetningsaktivitet ja, i området på andre siden av linjen, bekrefter Ian Kelly, talsmann i det amerikanske utenriksdepartementet, til Jerusalem Post.
Israelske myndigheter ser ikke på de jødiske bydelene i østre deler av Jerusalem som bosetninger. Netanyahu-regjeringen har hittil regnet med at Barack Obamas krav om stans i bosetninger ikke inkluderte de jødiske bydelene i Jerusalem, sier sentralt plasserte regjeringskilder til avisen.
På bildet er bydelen Har Homa, som ligger sørøst for Jerusalem på veien mot Betlehem. På Netanyahu-regjeringens forslag til statsbudsjett for 2009 og 2010 er det satt av mer enn 300 millioner kroner til grunnarbeider og forberedende arbeid for bygging av 1.210 nye boenheter i Har Homa. Det er også satt av nærmere 250 millioner kroner til utvikling av infrastrukturen i et nytt nabolag i Ma'aleh Adumim.
Fra 2003 til 2007 skal omkring to tusen boenheter ha blitt ferdigstilt i de jødiske bydelene av Jerusalem som ligger øst for våpenhvilelinjen fra 1949.
Tirsdag 23. juni 2009 kl. 08.30

- En palestinsk stat etablert om to år
PA-statsminister Salam Fayyad tror en palestinsk stat vil være etablert i løpet av to år.
- Jeg ber alle om å samle seg om prosjektet om å etablere en stat og styrke dens institusjoner (...) slik at en palestinsk stat blir en realitet, i slutten av neste år eller innen maksimalt to år, sa Fayyad til studenter ved Al-Quds universitetet i Abu Dis mandag.
Hamas-talsmann Fawzi Barhoum sier Fayyad ikke har noen rett til å snakke om nasjonal samling.
- Fayyad skaper den største fare for palestinerne ved å tro på den pågående sikkerhetskoordineringen med den zionistiske fienden, sier Barhoum.
Tirsdag 23. juni 2009 kl. 08.30

Abbas vil løslate alle Hamas-fanger
PA-formann Mahmoud Abbas har gitt ordre om å løslate alle Hamas-medlemmer som sitter i de palestinske selvstyremyndighetenes fengsler.
Senere denne uken skal representanter for Fatah og Hamas møtes i et nytt forsøk på å få etablert en palestinsk samlingsregjering.
Mandag 22. juni 2009 kl. 08.30

Beholder sannsynligvis lav styringsrente
Det er ventet at Israels Bank vil velge å beholde styringsrenten på 0,5 prosent på rentemøtet i dag. Styringsrensten har allerede vært nede på 0,5 prosent i tre måneder, etter at den var oppe på 4,25 prosent i oktober.
Sentralbanken regner med at den israelske økonomien vil bli redusert med 1,5 prosent i år. Inflasjonen er ventet å falle til rundt 2,2 prosent de neste 12 månedene.
Mandag 22. juni 2009 kl. 08.30

- Ikke fiendskap mellom iranere og israelere
Statsminister Benjamin Netanyahu tror det kan bli fredelige forbindelser mellom Israel og Iran dersom et nytt regime kommer til makten i Teheran.
- Det er ikke noe konflikt mellom det iranske og israelske folk, sier Netanyahu til den tyske avisen Bild.
- Det vi ser i Iran er en kraftig tørst etter frihet i folket, legger Netanyahu til.
Mandag 22. juni 2009 kl. 08.30

Netanyahu vil ikke ha internasjonale styrker
For en drøy uke siden etterlyste statsminister Benjamin Netanyahu internasjonale garantier for at en framtidig palestinsk stat vil være demilitarisert. Det betyr ikke at han ønsker internasjonale styrker på Vestbredden, klargjorde statsministeren søndag.
- Vi trenger effektive tiltak for å sikre demilitarisering. De vi allerede har i Libanon og Gaza er ikke effektive, sa Netanyahu i regjeringsmøtet. I Sør-Libanon har FN utplassert en større internasjonal styrke, uten at det har hindret at Hizbollah har bygget seg opp igjen i området etter krigen sommeren 2006. På grensen mellom Egypt og Gaza-stripen strømmer våpen inn til Hamas-regimet.
Finansminister Yuval Steinitz understreket at en demilitarisert palestinsk stat også betyr at Gaza-stripen må demilitariseres.
Netanyahu klargjorde at han er klar til å møte palestinske ledere når som helst til forhandlinger, uten forhåndsbetingelser.
Mandag 22. juni 2009 kl. 08.30

Messiansk menighet i sak mot rabbiner
Den messianske menigheten Nachalat Yeshua har anlagt sak mot sjefsrabbiner Yehuda Deri i Beersheba og organisasjonen Yad L'Achim, som arbeider mot misjonering. Denne uken går saken for retten i Negev-byen.
Ifølge Jerusalem Post går saken tilbake til desember 2005, da flere hundre ortodokse jøder holdt en demonstrasjon utenfor kirkebygget, brøt seg inn, ødela møbler og holdt en bønnesamling. Aktivistene skal ha oppholdt seg i bygningen i tre timer før politiet kastet dem ut.
Pastor Howard Bass fra Nachalat Yeshua hevder menigheten ble angrepet fordi Yad L'Achim, i samarbeid med Deri, satte ut et falskt rykte om at ti busslaster med jødiske barn skulle bli døpt i menigheten. Bass sier det var to personer som skulle bli døpt den dagen og at begge var over 18 år.
Politiet arresterte tre av demonstrantene, men det ble ikke reist sak mot noen av dem. Menigheten anklager Deri og Yad L'Achim på flere punkter, inkludert krenkelse av religiøse følelser og skader på deres eiendom. Menigheten hevder Deri organiserte angrepet.
Yehuda Deri er bror til tidligere Shas-leder Aryeh Deri.
Mandag 22. juni 2009 kl. 08.30


Meir Dagan fortsetter på åttende året
Statsminister Benjamin Netanyahu utvidet søndag åremålet til Mossad-sjef Meir Dagan. Den tidligere kommando-soldaten, som endte sin militære karriere som general, tok over som sjef for Mossad i 2002. Daværende statsminister Ariel Sharon gav Dagan hovedansvaret for å stanse Irans militære atomprogram. Dagans åremål er tidligere forlenget to ganger av Netanyahus forgjenger Ehud Olmert.
Søndag 21. juni 2009 kl. 22.30

Nye gruppe jøder fra Jemen
I dag kom det en ny gruppe jøder fra Jemen til Israel, tre familier med til sammen 16 medlemmer.
Det er omkring 260 jøder igjen i Jemen. Den senere tid har de møtt mer fiendtlighet fra den muslimske lokalbefolkningen.
Søndag 21. juni 2009 kl. 22.30

Stadig færre israelere tror Obama er pro-Israel
I midten av mai sa 31 prosent av israelerne at de trodde USAs president Barack Obama er pro-Israel. Fredag publsierte Jerusalem Post en tilsvarende måling hvor kun 6 prosent sier Obama er pro-Israel.
I mai mente 14 prosent av Obama er pro-palestinsk. En måned senere har dette økt til 50 prosent
Søndag 21. juni 2009 kl. 09.30

Luksus-varehus åpnet i Jenin
Et luksus-varehus åpnet i mai i den tidligere "terror-hovedstaden" på Vestbredden, byen Jenin. Varehuset, Hirbawi Home Center, er fem etasjer stort og kostet over 30 millioner kroner å bygge.
- Vi tror vi kan gjøre veldig god butikk, sier butikksjef Ziad Turabi til Avi Issacharoff i Ha'aretz. Sikkerhetssituasjonen i Jenin-området er kraftig forbedret de siste årene. Palestinske sikkerhetsstyrker har innført stor grad av lov og orden, og det skal være to år siden sist en terrorist fra Jenin gjennomførte noe angrep mot israelske mål.
Søndag 21. juni 2009 kl. 09.30

- Israel og USA er enige i 19 av 20 saker
Israels utenriksminister Avigdor Lieberman prøver å tone ned meningsforskjellene mellom Jerusalem og Washington etter sitt besøk i den amerikanske hovedstaden.
- Det kan være uenighet i én sak. Det er minst 20 forskjellige saker, og jeg tror at vi har forståelse og enighet i 19 av disse sakene, sa Lieberman torsdag.
- På begge sider er det et ønske om å nå til enighet, selv på dette punktet, la utenriksministeren til.
Fredag 19. juni 2009 kl. 10.00


Frykter for pelshattene sine
De tradisjonelle pelshattene som benyttes av menn i flere ultraortodokse retninger kan være truet av et nytt lovforslag i Knesset mot import av pels- og tekstilprodukter fra hunder, katter og kaniner. Knesset-meldem Ronit Tirosh fra Kadima opplyser at to millioner dyr blir slaktet hvert år av den globale pelsdyrindustrien.
- Det vil være utenkelig å støtte en lov som forbyr import av produkter som er så viktige for religiøse formål, sier Knesset-medlem Menachem Eliezer Moses fra United Torah Judaism. Moses sier han støtter lovforslaget "i prinsippet", men vil ha unntak for import av pels til religiøs bruk.
Fredag 19. juni 2009 kl. 09.00

22 år gammel palestinsk kvinne dømt til livsvarig straffearbeid
Taghreed (22) ble mandag dømt til livsvarig straffearbeid for å gi informasjon til israelske myndigheter. Taghreed fortalte i militærdomstolen i Jenin at hun hadde blitt informant etter at hun brøt ut av prostitusjon som hennes ex-mann hadde tvunget henne inn i.
En palestinske menneskerettighetsorganisasjon sier minst 35 palestinere er dømt til døden for samarbeid med Israel siden PA ble opprettet i 1994. 17 informanter, både noen som allerede var dømt og noen som ventet på rettssak, ble henrettet under krigen mellom Israel og Hamas på Gaza-stripen i januar.
I løpet av de siste årene har domstoler på Vestbredden dømt syv personer skyldig for samarbeid med Israel. Taghreed var den eneste av disse som ikke fikk dødsdom, skriver nyhetsbyrået AP.
Under de to palestinske intifadaene ble palestinere mistenkt for samarbeid med Israel ofte henrettet uten lov og dom av ulike terrorgrupper.
Torsdag 18. juni 2009 kl. 10.30

PA åpner hebraisk nettside
De palestinske selvstyremyndighetene har åpnet en ny hebraisk nettside drevet av det offisielle nyhetsbyrået Wafa. Målet med nettsiden skal være å gi israelerne "nøyaktig førstehåndsinformasjon" fra de palestinske selvstyreområdene.
Torsdag 18. juni 2009 kl. 10.30

Jimmy Carter om Gush Etzion
USAs tidligere president Jimmy Carter har besøkt den israelske bosetningsblokken Gush Etzion som ligger sør for Jerusalem.
- Dette bosetningsområdet er et som jeg ser for meg aldri vil bli forlatt... Det er del av bosetningene nær 1967-linjen som jeg tror vil alltid være her, skal Carter ha sagt i tv-interjvu etter besøket.
Det er bred politisk enighet i Israel om at bosetningsblokken Gush Etzion skal beholdes i en framtidig fredsavtale med palestinerne. Carter, som ellers er en framtredende kritiker av Israel, gav altså støtte til dette synet under sitt besøk.
Torsdag 18. juni 2009 kl. 10.30

Terrordrap på israelsk lege oppklart
27. juli 2006 ble den israelske legen Daniel Yaakobi (59) fra bosetningen Yakir funnet drept i en utbrent bil i nærheten av den palestinske byen Kalkilya på Vestbredden. I løpet av de siste månedene har sikkerhetstjenesten Shin Bet sporet opp fire palestinere som er mistenkt for å stå bak drapet. En av dem skal ha tilstått og sagt at det var en hevn etter at en Jihad-terrorist ble drept av israelske styrker én dag tidligere. Jihad-terroristen Hamada Shtiwi var mistenkt for å planlegge et selvmordsterrorangrep i Israel.
Palestineren Tayun Tayun har tilstått at Yaakobi ble slått til døde, før han ble plassert tilbake i bilen sin. Deretter ble bilen antent.
Torsdag 18. juni 2009 kl. 10.30

- Jeg mener vi må beholde naturlig vekst
Uenigheten mellom USA og Israel omkring vekst i bosetninger på Vestbredden kom åpent fram i en felles pressekonferanse mellom utenriksministrene Hillary Clinton og Avigdor Lieberman tirsdag.
Clinton gjentok det amerikanske kravet om at all byggeaktivitet i bosetningene må stanse. Liberman sa at Israel ikke vil stanse bygging som skal gi rom for naturlig vekst i bosetterbefolkningen.
- Vi kan ikke akseptere å fryse bosetningene fullstendig. Jeg mener vi må beholde naturlig vekst, sa Lieberman.
Torsdag 18. juni 2009 kl. 10.30

Hva var det Abbas avviste?
For noen uker siden fortalte PA-formann Mahmoud Abbas til Washington Post at tidligere statsminister Ehud Olmert, i de hemmelige forhandlingene som pågikk i 2007-2008, aksepterte prinsippet om palestinske flyktningers "rett til å vende tilbake" til Israel, og at Olmert var vililg til å ta imot tusenvis av flyktninger.
Dette blir avvist av Olmert.
- Jeg tilbød kun palestinerne å ta imot "et veldig, veldig lite antall" flyktinger, men jeg avviste prinsippet om en omfattende "rett til å vende tilbake", sier Olmert til Newsweek. Olmert sier han ville la noen få flyktninger fra 1948 slippe inn som en "humanitær gest" til PA.
Abbas hevdet også i intervjuet at han hadde fått tilbud fra Olmert om en palestinsk stat på 97 prosent av Vestbredden. Olmert hadde også presentert kart som viste dette, sa palestinernes leder.
Olmert bekrefter at han hadde vist kart med forslag til landfordeling, men sier Israel ville beholde 6,3 til 6,5 prosent av Vestbredden. Disse arealene skulle kompenseres med landområder andre steder, og med en åpen korridor mellom Vestbredden og Gaza-stripen.
Olmert opplyser også at hans siste tilbud til palestinerne inneholdt et forslag om deling av suverenitet over de hellige stedene i Jerusalem mellom Israel, PA, USA, Saudi-Arabia og Jordan. Ingen av partene skulle hevde noen eksklusiv suverenitet over områdene.
Abbas sa til Washington Post at han hadde avvist Olmerts fredstilbud fordi "avstanden [mellom partene] var for stor".
Onsdag 17. juni 2009 kl. 15.00

Voldelig sammenstøt i Shfaram
Unge kristne og drusiske arabere i byen Shfaram konfronterte hverandre med vold tirsdag kveld. Ni lokale menn kom til skade i kampene.
En politimann ble lettere skadet av en stein og flere politibiler fikk skuddskader da store politistyrker forsøkte å bryte opp den store slåsskampen. En annen politimann ble reddet av sin skuddsikre vest da han ble skutt mot.
Opprøret var tilsynelatende et resultat av spenning som ble utløst lørdag, etter et grunnløst rykte om at en video som hånet en åndelig leder blant druserne var lastet opp på internett, rapporterer Israel Radio.
Onsdag 17. juni 2009 kl. 08.30

Mossad: Iran vil ha atombombe klar i 2014
Mossad-sjef Meir Dagan mener Iran vil ha sitt første atomstridshode klar til bruk i 2014 dersom utviklingen fortsetter som i dag.
- Det internasjonale samfunnet må håndheve sine økonomiske sanksjoner og fortsette denne politikken, sa Dagan til Knessets utenriks- og forsvarskomite tirsdag.
Dagan tror ikke opprørene i Teheran vil føre til noe regimeskifte i Iran, og mener gatedemonstrasjonene vil dø bort i løpet av noen dager.
Onsdag 17. juni 2009 kl. 08.30

71 prosent av israelerne støtter Netanyahus tale
- Benjamin Netanyahu traff midt i blinken av den israelske konsensus med sin tale, skriver den venstreorienterte politiske kommentatoren Yossi Verter i Ha'aretz. En fersk meningsmåling viser at 71 prosent av israelerne støtter talen, og andelen som gir Netanyahu positiv karakter som statsminister har økt fra 28 prosent i midten av mai til 44 prosent mandag 15. juni.
- Undersøkelsen viser at 90 prosent av Likud-velgerne, et utrolig tall, var enig i det Netanyahu sa i talen, skriver Verter.
Tirsdag 16. juni 2009 kl. 08.30

- Kravet om Israel som jødisk stat ødelegger sjansene for fred
- Statsminister Benjamin Netanyahus krav om at palestinerne anerkjenner Israel som en jødisk stat ødelegger sjansene for fred, sa Egypts president Hosni Mubarak til egyptiske hæroffiserer mandag, ifølge det egyptiske nyhetsbyrået MENA.
- Verken Egypt eller noen annen arabisk stat vil støtte Netanyahus tilnærming, la Mubarak til.
En offisiell syrisk avis har fordømt Netanyahus tale og sammenlignet Israels politikk mot palestinerne med apartheid-regimet i Sør-Afrika.
Mandag 15. juni 2009 kl. 16.00

- Israel kan ikke leve i frykt for angrep
- Israel kan ikke leve ved siden av en palestinsk stat dersom israelerne hele tiden må frykte angrep, sa statsminister Benjamin Netanyahu i intervju med tv-stasjonen NBC mandag.
Likud-lederen gjentok at han støtter en palestinsk stat, dersom den vil være demilitarisert.
- Jeg tror jeg også gjorde det klart at jeg ikke vil bygge nye bosetninger og ekspropriere nytt land for eksisterende bosetninger, sa Netanyahu. Statsministeren tror han kan komme fram til en forståelse med president Barack Obama når det gjelder bosetninger.
NBC-intervjuet fokuserte først og fremst på situasjonen i Iran.
Mandag 15. juni 2009 kl. 16.00

Ramallah advarer mot ny intifada
I Ramallah, hos de palestinske selvstyremyndighetene, blir ikke statsminister Benjamin Netanyahus tale tatt godt imot.
PA-kilder sier talen var mye verre enn de hadde ventet, og advarer mot at Netanyahus politikk kan utløse en ny intifada, melder Jerusalem Post.
- Netanyahu kan vente i tusen år uten å finne en eneste palestiner som vil akseptere planene han nevnte, sier Saeb Erekat, sjefsforhandler i PA til Washington Times.
- Denne talen gjenspeiler Netanyahus rasistiske og ekstremistiske ideologi og nekter det palestinske folket alle dets rettigheter, sier Hamas-talsmann Fawzi Barhum.
Mandag 15. juni 2009 kl. 11.00

Støtte fra Kadima
Knesset-medlemmer fra det største opposisjonspartiet Kadima roser Benjamin Netanyahu for sin tale.
- Jeg mener talen brøt tabuer. I dag kan vi si det åpent. De fleste israelere både til høyre, venstre og i sentrum forstår at løsningen på å bevare Israel som en jødisk stat vil bare komme med å etablere en palestinsk stat, sier Knesset-medlem Otniel Schneller.
Han betegner Netanyahus uttalelser når det gjelder bosetninger var "ansvarlige og alvorlige". Kadima-politikeren lover støtte til Netanyahus politikk fra opposisjonen, "og dersom sammensetningen av regjeringen endrer seg, må vi revurdere vårt forhold til regjeringen". Med dette varsler Schneller at Kadima kan komme til å gå med i regjeringskoalisjonene dersom høyreorienterte partier i Netanyahus nåværende koalisjon bryter ut.
Kadima-partiet har 28 representanter i Knesset.
Mandag 15. juni 2009 kl. 11.00

Fordømmelse fra National Union
- I dag har Benjamin Netanyahu mistet lederposisjonen for den nasjonale bevegelsen, og han har ikke bare brutt de røde linjene for sine valgløfter, men også konvertert, sier Arye Eldad fra National Union.
- Netanyahu vet at ingen politisk makt kan hindre en palestinsk stat fra å ruste opp og inngå militære allianser slik som alle andre anerkjente stater, legger Eldad til.
National Union har fire representanter i Knesset. Det mest høyreorienterte partiet med representasjon i nasjonalforsamlingen er ikke del av Netanyahus regjering.
Mandag 15. juni 2009 kl. 11.00

- Netanyahu avslørte palestinerne
Strategiminister Moshe Ya'alon mener Benjamin Netanyahu avslørte palestinernes motvilje mot den jødiske staten i sin tale på Bar-Ilan universitetet.
- Palestinerne har reagert med avvisning [på fredstilbud] og krig, sier Ya'alon. Han mener Israel kan leve med en palestinsk stat dersom den kan bli etablert på de betingelsene som ble presentert av Netanyahu.
Andre Likud-politikere er av en annen oppfatning. Knesset-medlem Danny Danon og statssekretær Ayoub Kara varsler at de vil fortsette lobbyvirksomhet internt i Likud mot opprettelsen av en palestinsk stat.
- Netanyahus aksept av en palestinsk stat "var en unødvendig setning i en brilliant tale. Det går imot Likud-plattformen og vi vil arbeide i Knesset-gruppen og sentralkomiteen for å sørge for at det ikke blir gjennomført", sier Danon. Han regnes som en av Likuds mest høyreorienterte Knesset-medlemmer.
Uri Orbach fra Habayit Hayehudi sier partiet må vurdere sine neste politiske skritt etter "de farlige implikasjonene av Netanyahus tale og hans støtte til etableringen av en palestinsk stat".
Mandag 15. juni 2009 kl. 11.00

Obama: Talen er et viktig skritt framover
USAs president Barack Obama mener statsminister Benjamin Netanyahus utenrikspolitiske tale er et "viktig skritt framover".
- Presidenten støtter to stater, en jødisk stat i Israel og et uavhengig Palestina, i det historiske hjemlandet til begge folk. Han tror denne løsningen kan og må sikre både Israels sikkerhet og oppfyllelse av palestinernes legitime ønske til en levedyktig stat, og han ønsker statsminister Netanyahus støtte til et slikt mål velkommen, heter det i en uttalelse fra Det hvite hus.
Mandag 15. juni 2009 kl. 08.00

- Slag i ansiktet for dem som håpet på dialog
- Det iranske presidentvalget er et slag i ansiktet på dem som håpet Iran var klar for virkelig dialog med den frie verden og at de vil stanse sitt atomprogram, sier Israels visestatsminister Silvan Shalom.
- Ahmadinejads seier sender et klart budskap til verden om at den nåværende politikken vil fortsette, legger Shalom til.
Lørdag 13. juni 2009 kl. 16.30

Shas mener utbygging i store bosetninger må fortsette
Statsminister Benjamin Netanyahu gjennomfører konsultasjoner med sine koalisjonspartnere før den planlagte talen om Israels uterikspolitikk på søndag. Ved lunsjtider i dag møtte han Knesset- og regjeringsmedlemmer fra Shas-partiet.
- Vi vil råde Netanyahu til å ikke si noe som er en direkte konfrontasjon med USA, varslet partileder Eli Yishai før møtet. Samtidig understreket han at Shas støtter fortsatt bygging i bosetningsblokker, krever at palestinerne stanser oppvigleri til vold og anerkjenner den jødiske staten.
Fredag 12. juni 2009 kl. 14.00

Habayit Hayehudi ble beroliget av Netanyahu
De politiske lederne i Habayit Hayehudi, som er det mest høyreorienterte partiet i Benjamin Netanyahus regjeringskoalisjon ble beroliget etter en samtale med statsministeren fredag.
- Vi ble "veldig beroliget" av det vi hørte fra Netanyahu, skal Knesset-medlem Zevulun Orlev ha sagt til Israel Radio.
Høyresiden i regjeringskoalisjonen frykter at Netanyahu skal bøye av for press fra Obama-administrasjonen.
Fredag 12. juni 2009 kl. 14.00

Netanyahu føler koalisjonen er trygg
Statsminister Benjamin Netanyahu tror ikke regjeringskoalisjonen slår sprekker selv om han skulle gå noe til venstre i sin utenrikspolitiske tale på søndag.
- Høyresiden har lært at de får venstreorienterte regjeringer dersom de forkaster høyreregjeringer, sier kilder som står Netanyahu nær til Jerusalem Post.
Det er ventet at Netanyahu på ny vil invitere sentrumspartiet Kadima med i sin koalisjon etter eller under talen. Flere Kadima-politikere sier off record at de ønsker å gå med i regjeringen, men bare Shaul Mofaz og Ronit Tirosh har sagt det offentlig.
Fredag 12. juni 2009 kl. 09.30


I dag avholdes det presidentvalg i Iran. Sittende president Mahmoud Ahmadinejad og utfordreren Mir Hossein Mousavi er favorittene blant de fire kandidatene. (Foto: Privat)

- Lite forskjell på Irans presidentkandidater
Når det handler om avgjørende saker som er viktig for Vesten og Israel er det nesten ingen betydningsfull forskjell mellom de fire presidentkandidatene i Iran, mener Zvi Bar'el, journalist i Ha'aretz.
Alle kandidatene har erklært seg villige til å gå i dialog med USA, men tilnærmingen må skje gradvis og Iran vil stille betingelser til Det hvite hus.
Alle kandidatene mener Israel er årsaken til konflikten i Midtøsten, men bare Mahmoud Ahmadinejad har benektet Israels rett til å eksistere og Holocaust.
Alle kandidatene er enige om å fortsette atomprogrammet, offisielt til energi og andre fredelige formål. Den fremste utfordreren til Mahmoud Ahmadinejad, Mir Hossein Mousavi, var med å legge grunnlaget for Irans atomprogram da han var statsminister fra 1981 til 1989.
Når det kommer til praktisk utenrikspolitikk er det i tillegg av mindre betydning hvem som sitter som president. Den øverste ayatollah, Ali Khamenei, er uansett den som styrer når det kommer til stykket. Han har foreløpig vist Barack Obama en kald skulder.
Samme hvem som vinner presidentvalget, så vil ikke Irans forhold til Syria bli kjøligere, landets innflytelse i Irak vil ikke bli mindre og deres støtte til Hamas, Hizbollah, Sudan og Algerie vil bare øke, mener Bar'el.
Fredag 12. juni 2009 kl. 08.00

Arbeidsledighet 20 prosent, inflasjon 30 prosent
Det er først og fremst i innenrikspolitikken kampen om de iranske velgernes gunst står. Den økonomiske situasjonen i landet er vanskelig, med ca. 20 prosent arbeidsledighet og opptil 30 prosent inflasjon.
70 prosent av befolkningen i Iran er under 35 år. Hvert år går 1,2 millioner ungdommer ut av landets universiteter, men bare en tredel av dem er i stand til å finne jobb.
Fredag 12. juni 2009 kl. 08.00

- Hvorfor stiller Obama bare forhåndskrav til Hamas
Hamas-leder Khaled Mashaal er fornøyd med Barack Obamas nye retorikk i Midtøsten-spørsmål, men håper å se handling fra den amerikanske presidenten. Han reagerer også på det han opplever som forskjellsbehandling av sin egen bevegelse.
- Obama starter dialog med iranerne og syrerne uten forhåndsbetingelser. Hvorfor setter han da opp forhåndsbetingelser [for samtaler] med Hamas? spør Mashaal.
- Hamas ønsker å være en positiv kraft for å finne en rettferdig løsning for det palestinske folk og gi dem mulighet til å oppfylle sine rettigheter. Hamas vil ikke være et hinder. Alle vet at Israel er hindringen, sier Mashaal.
Den islamske bevegelsen Hamas har som mål å reise islams banner over hver tomme jord av det tidligere britiske mandatområdet Palestina. Deres politiske plattform tar til orde for en utslettelse av staten Israel og drap på jøder.
Torsdag 11. juni 2009 kl. 10.00

- For første gang er palestinerne sterkere enn Israel
- For første gang i historien er palestinerne i en sterkere posisjon enn Israel, sier Saeb Erekat, PAs sjefsforhandler, til BBC. Han tror det amerikanske presset mot Israel vil føre fram og sette bevegelse i fredsprosessen.
Torsdag 11. juni 2009 kl. 10.00


Benny Begin i samtale med Benjamin Netanyahu. (Foto: GPO)

- Nei til palestinsk stat
På søndag skal statsminister Benjamin Netanyahu holde en tale på Bar-Ilan universitetet hvor han skisserer Israels politikk overfor palestinerne. Fra flere av sine kollegaer i Likud, og fra partier som står enda lengre til høyre, blir Netanyahu presset til å si nei til en palestinsk stat.
- Ikke grunnlegg en palestinsk stat på Bar-Ilan, advarte flere Knesset-medlemmer fra Likud i et møte på statsministerens kontor onsdag kveld.
- Det vil ikke bli noen palestinsk stat, slo Benny Begin, Likud-minister uten portefølje, under en tale til Likud-aktivister i Tel Aviv samme kveld.
- Virkeligheten gjennom de siste 15 år har skadet konseptet med to stater for to folk alvorlig. Palestinerne er ikke interessert i en tostats-løsning. De ønsker en tostats-løsning, men til slutt skal det bare være én stat: Palestina, sa Begin. Han mener det er "crazy" å prøve på en ny fredsprosess, når Mahmoud Abbas nylig har avvist Ehud Olmerts tilbud om å få en palestinsk stat på 98 prosent av Vestbredden og erstatningsområder andre steder for de to resterende prosenter.
Begin påpekte at palestinerne avviser å anerkjenne Israel som en jødisk stat fordi de vil holde kravet om palestinske flyktningers "rett til å vende tilbake" i live også etter at en palestinsk stat er dannet. Målet er å ødelegge Israel fra innsiden.
Netanyahu selv var svært tilbakeholden med å røpe hva han kommer til å si i sin tale.
Torsdag 11. juni 2009 kl. 08.00


- Benjamin Netanyahu har allerede bestemt seg for å støtte en palestinsk stat, sa Egypts president Hosni Mubarak onsdag. Dette blir avvist av Netanyahu. (Foto: GPO)

- Netanyahu aksepterer veikart mot tostats-løsning
Statsminister Benjamin Netanyahu vil erklærte støtte til veikartet for en tostats-løsning i talen sin på søndag, sier kilder som står Likud-lederen nær. Netanyahu kommer til å presentere noen betingelser for at veikartet kan tre i kraft, først og fremst at palestinerne anerkjenner Israel som et hjemland for det jødiske folk. Han kommer også til å kreve at en framtidig palestinsk stat blir demilitarisert.
Netanyahus tale kommer også til å dreie seg om forholdet til de arabiske nabolandene. Statsministeren ser en ny mulighet for samarbeid med de arabiske stater på grunn av trusselen de opplever fra Irans atomprogram.
Ifølge Ha'aretz kommer Netanayhu også til å si at bosetningene på Vestbredden ikke er noe hinder for fred.
Torsdag 11. juni 2009 kl. 08.00

Sikkerhetsvakt ved Holocaust-museum drept
En høyreekstrem amerikaner åpnet ild ved Holocaust-museet i Washington onsdag. En sikkerhetsvakt ble drept i skuddvekslingen som fulgte, og angriperen selv ble alvorlig skadet.
President Barack Obama har uttrykt sorg over angrepet og oppfordrer til kamp mot antisemittisme og fordommer "i alle former".
Torsdag 11. juni 2009 kl. 08.00

Kastet millioner av morens sparepenger
Den israelske kvinnen "Anat" fra Tel Aviv skulle være snill mot sin eldre mor, og kjøpte en ny madrass til henne på mandag. Den gamle madrassen satte hun utenfor, slik at renovasjonsfirmaet kunne da det med seg til søppelfyllingen.
Moren må nok ha blitt lang i masken da hun så den nye madrassen på rommet, for i den gamle madrassen hadde hun samlet omkring seks millioner kroner i kontanter. Givergleden til Anat ble vendt til fortvilelse, som ikke ble mindre da madrassen allerede var forvunnet. Hittil har søk på tre søppelfyllinger ikke gitt noe resultat.
- Her får vi inn 2500 tonn søppel hver dag, så det er vanskelig å finne en madrass, sier Yitzhak Borba ved en søppelfylling i Sør-Israel.
Nå virker det som Anat selv tar det hele med fatning.
- Vi må se alt i forhold til andre ting og takke Gud for det gode og det dårlige, sier Anat.
Onsdag 10. juni 2009 kl. 16.00

- IDF må svare på alle angrep fra Gaza
Det israelske sikkerhetskabinettet har gitt ordre til forsvarsstyrkene om å svare på alle angrep fra Gaza-stripen. Natt til mandag avverget israelske styrker et større angrepsforsøk i nærheten av Nahal Oz.
- Israel holder Hamas ansvarlig for all aggresjon mot Israel som kommer fra Gaza-stripen, heter det i en pressemelding fra statsministerens kontor.
Onsdag 10. juni 2009 kl. 16.00

Barak ber Netanyahu gå for to stater
Forsvarsminister Ehud Barak (Ap) oppfordrer statsminister Benjamin Netanyahu (Likud) til å støtte veikartet for fred som beskriver ulike trinn med rekkefølgekrav på vei til en tostatsløsning.
- Vi mener Netanyahu må si klart at vi støtter to stater for to folk, sa Barak til ungdomsskoleelever som var på besøk i Knesset onsdag.
Onsdag 10. juni 2009 kl. 16.00

- Israel vil ikke stanse vekst i bosetninger
Statsminister Benjamin Netanyahu hadde et fire timer langt møte med USAs Midtøsten-utsending George Mitchell tirsdag kveld, halvparten av tiden på tomannshånd.
- Møtet var "vennlig og positivt, og omfattet en hel rekke saker som står på agendaen", melder statsministerens kontor. Netanyahu gjentok, ifølge Herb Keinon i Jerusalem Post, at Israel ikke vil gjennomføre en full stans i byggeaktivitet i bosetninger.
- Uenighetene mellom oss er ikke uenigheter mellom fiender. USA og Israel er og vil fortsatt være nære allierte og venner, sa Mitchell i forkant av møtet.
- Møtene [jeg har med israelske ledere] er diskusjoner blant venner som deler felles mål: Fred, sikkerhet og velstand for alle folkene i regionen, la Mitchell til.
De neste dagene skal Mitchell besøke Ramallah, Beirut og Damaskus.
Onsdag 10. juni 2009 kl. 08.30

- Operasjoner i framtiden vil bli mer omfattende
- I framtiden vil de israelske forsvarsstyrkene oppleve at operasjonene blir større og mer krevende i omfang, med større risiko enn Operasjon Støpt Bly [på Gaza-stripen i vinter], sa forsvarsminister Ehud Barak tirsdag.
- Vi i den politiske ledelsen vil arbeide for at slike konflikter unngås, men likevel må dere vinne hver gang, sa Barak til unge kadetter på en offiserskole.
Tirsdag 9. juni 2009 kl. 16.00

Rettsaken mot Katsav bak stengte dører
Rettsaken mot Israels tidligere president Moshe Katsav skal gå bak stengte dører, etter påtalemyndighetens ønske. Dommerne har åpnet for å frigjøre noen av vitnemålene i etterkant.
Tirsdag 9. juni 2009 kl. 16.00

Netanyahu samtalte med Obama
Statsminister Benjamin Netanyahu hadde en samtale med USAs president Barack Obama mandag, den første siden deres møte i Det hvite hus 18. mai. Statsministerens kontor betegner samtalen som "positiv". Netanyahu og Obama ble enige om å opprettholde "en åpen og sammenhengende" dialog.
Tirsdag 9. juni 2009 kl. 09.00

Mitchell tar kraftig avstand fra "sitater"
- Israelerne har løyet til oss i alle disse årene. Nå er det slutt, skal USAs Midtøsten-utsending George Mitchell ha sagt til en "fremtredende jødisk leder" som Mitchell skal ha møtt i New York i forrige uke. Alt dette er i følge den israelske avisen Ma'ariv.
Dette stemmer overhodet ikke, korrigerer Mitchell.
- Sitatene er totalt falske. Det er en fullstendig fabrikasjon, sier Stewart Tuttle, talsmann ved den amerikanske ambassaden i Tel Aviv.
Tirsdag 9. juni 2009 kl. 09.00

- "Allahs seier" gav ikke valgseier
Hizbollah fikk ikke noen stor valgframgang i Libanon. I 1996-valget tapte organisasjonen 25 prosent av sin makt i parlamentet, noe som ble tolket som en negativ reaksjon fra velgerne fordi Hizbollah framprovoserte de større israelske militæroperasjonene i Libanon 1993 og 1996.
Også denne gang viste det seg at militære provokasjoner mot Israel ikke nødvendigvis gir framgang i valg.
- "Allahs seier", navnet som Hizbollah har gitt til Den andre Libanon-krigen, gjaldt ikke i valglokalene, skriver Avi Issacharoff, journalist i Ha'aretz.
Tirsdag 9. juni 2009 kl. 09.00

Vant gavekort på tusen kroner
Et pensjonistpar fra Elvarli i Nord-Trøndelag er trukket ut som vinnere av MIFFs vervekampanje i april og mai. Alle nye medlemmer som betalte kontingent var med i trekning av gavekort på tusen kroner fra Høyer bokhandel i Arendal.
Tirsdag 9. juni 2009 kl. 09.00

IDF slo tilbake terrorangrep ved Nahal Oz
En større gruppe væpnede palestinske geriljasoldater beveget seg inn mot drivstoff-terminalen Karni i nærheten av Nahal Oz på grensen mellom Israel og Gaza-stripen natt til mandag. Det brøt ut skuddveksling mellom partene.
IDF kalte inn forsterkninger fra angrepshelikopter og stridsvogner. På et tidspunkt ble det avfyrt granater fra palestinsk side i forbindelse med geriljasoldatenes tilbaketrekning. Et israelsk helikopter angrep flere kjøretøy som geriljagruppen benyttet.
Palestinske kilder opplyser til Yedioth Aharonoth at flere geriljasoldater er drept og andre er skadet. Ingen israelske soldater kom til skade.
- De væpnede mennene prøvde tilsynelatende å gjennomføre et storstilt angrep mot militære styrker eller et israelsk lokalsamfunn i området, skriver Israels største avis.
Trefningen i morgentimene er den største siden avslutningen av Operasjon Støpt Bly i vinter.
Mandag 8. juni 2009 kl. 08.00

Sinioras allianse erklærer seier i Libanon
Statsminister Fouad Siniora og hans politiske allierte i Libanon har erklært seier etter gårsdagens valg. De offisielle resultatene er ventet senere i løpet av dagen.
Valgdagsmålinger viser at fordelingen i parlamentet, mellom pro-vestlige partier og Hizbollah og deres støttespillere, vil bli omtrent som tidligere.
Mandag 8. juni 2009 kl. 08.00

Netanyahu skal presentere sitt syn
Statsminister Benjamin Netanyahu varsler at han vil holde en større politisk tale om forholdet til palestinerne i løpet av én til to uker.
- Jeg vil presentere for Israels innbyggere våre prinsipper for å oppnå fred og sikkerhet, sier Netanyahu.
- I forkant av talen vil jeg høre meningen til mine koalisjonspartnere og andre ledere i det israelske samfunn, sier statsministeren.
Søndag 7. juni 2009 kl. 11.00

- Israelske soldater er mer høflige enn palestinske politimenn
Israelske soldater som gjennomfører arrestraid på Vestbredden er mer høflige enn palestinske sikkerhetsstyrker, mener moren til en av de mest kjente Hamas-terroristene.
- Når jødene kommer ber de om lov og roper ut før de går inn i et hus, sier kvinnen fra landsbyen Rafat på Vestbredden. I helgen ble familiens hus stormet av palestinske sikkerhetsstyrker som er kontrollert av PA-formann Mahmoud Abbas.
- Politimennene oppførte seg skammelig, sier kvinnen. Det ble ikke tatt hensyn til at kvinner og barn sov i boligen. Politimennene banket ikke en gang på døren.
- De etterlot seg masse ødeleggelse. Selv ikke en kopi av Koranen ble spart, sier kvinnen som var mor til Yihye Ayyash. Hamas-terroristen Ayyash bar kallenavnet "Ingeniøren", og stod bak terrorbomber som drepte over hundre israelerer på 1990-tallet. Ayyash ble til slutt drept av israelske styrker.
I løpet av den siste uken er fire politimenn og fire Hamas-medlemmer drept i ulike trefninger i Kalkilya-området på Vestbredden. PA-politiet har nektet familiemedlemmene til de drepte Hamas-mennene å gjennomføre de tradisjonelle sørgemarkeringene ved familienes hus.
Hamas hevder omkring 700 av deres folk sitter fengslet i PA-fengsler.
Søndag 7. juni 2009 kl. 00.00

- Ingen avtale om bosetningsvekst
Dov Weisglass, den tidligere stabssjefen til statsminister Ariel Sharon, hevder Sharon og Bush-administrasjonen inngikk hemmelige avtaler om å utvide jødiske bosetninger på Vestbredden innenfor de eksisterende bygrensene.
Dette blir avvist av USAs nåværende utenriksminister Hillary Clinton.
- Det er ikke noe skriftlig materiale om noen uformelle eller muntlige avtaler. Dersom slike avtaler ble inngått, som folk selvfølgelig sier, ble det aldri en del av den offisielle politikken til USAs regjering, sa Clinton i en pressekonferanse fredag.
Lørdag 6. juni 2009 kl. 16.00

- Konflikten kan ikke løses over natten
USAs president Barack Obama tror ikke den israelsk-palestinske konflikten kan løses over natten.
- Vi ønsker at begge parter skal forplikte seg til forhandlinger, med mål om å fremme en tostats-løsning, sa Obama under et besøk i Paris lørdag. Han la til at USA ikke kan tvinge en løsning på partene.
Frankrikes president Nicholas Sarkozy erklærte sin støtte til Obamas krav om stans i bygging i de israelske bosetningene på Vestbredden.
Lørdag 6. juni 2009 kl. 16.00

- Nye samtaler om Shalit er i gang
Hamas bekrefter at de har sendt representanter til Kairo for å føre samtaler om løslatelse av den kidnappede israelske soldaten Gilad Shalit. Egyptiske meklere ledere indirekte samtaler mellom Israels regjering og Hamas-regimet på Gaza-stripen. De forrige samtalene brøt sammen like før Ehud Olmerts regjering gikk av i slutten av mars.
Fredag 5. juni 2009 kl. 10.00

- USA og Israel kan finne en løsning på bosetningene
- Vi har en profesjonell, konstruktiv dialog [med Israel i spørsmålet om bosetninger], sier en sentralt plassert tjenestemann i Barack Obamas administrasjon til Jerusalem Post.
- Vi ser forskjellig på ting, men vi tror vi kan finne løsninger som fungerer, legger han til.
På tirsdag er Obamas Midtøsten-utsending George Mitchell ventet til Jerusalem for samtaler med israelske ledere.
Fredag 5. juni 2009 kl. 08.00

- Obamas tale kan ikke endre bildet av USA som "stygt og foraktet"
Irans øverste leder, ayatollah Ali Khamenei, sier president Barack Obamas tale i Kario ikke er nok til å endre bildet av USA som "stygt, foraktet og røft". Den muslimske verden ser etter konkrete endringer i USAs politikk, sier Khamenei.
Torsdag 4. juni 2009 kl. 16.00

- Obama glemte at palestinerne ikke har oppgitt terror
Fra israelsk høyreside kommer det kraftig kritikk mot talen som USAs president Barack Obama holdt i Kairo i dag.
- Obama ignorerte det faktum at palestinerne ikke har stanset med terror, sier Daniel Herschkowitz, leder for høyrepartiet Habayit Hayehudi.
- Israels regjering er ikke Amerikas lakei. Forholdet til amerikanerne er basert på vennskap og ikke underordnelse, og derfor må Israel fortelle Obama at å stanse naturlig vekst i bosetningene er en rød linje, legger Herschkowitz til.
- Det er på tide at Netanyahu, slik som [tidligere statsministre] Menachem Begin og Yitzhak Shamir, står opp som en stolt høyrefløy-leder og avviser den manipulerte versjonen av historien som Obama prøvde å diktere i dag, sier bosetterrådet i Samaria og Benjamin i en pressemelding.
Torsdag 4. juni 2009 kl. 16.00

- Obamas politikk er lik Kadimas politikk
Fra det største israelske opposisjonspartiet Kadima kommer det ros etter talen som USAs president Barack Obama holdt i Kairo i dag.
- Når det gjelder det palestinske spørsmålet er presidentens politikk nøyaktig lik Kadimas politikk, og det er trist at [statsminister Benjamin] Netanyahu ikke er villig til å akseptere ideen om to stater for to folk, sier Ze'ev Boim fra Kadima.
Torsdag 4. juni 2009 kl. 16.00

Bin Laden ser for seg "langvarig krig"
Al-Qaida-leder Osamba bin Laden ber verdens muslimer forberede seg på en langvarig krig mot "de vantro og deres agenter".
- Enten så lever vi under islams lys eller så dør vi med ære, sier bin Laden i en lydopptak som ble publisert på et islamsk nettsted torsdag.
En annen del av opptaket ble publisert onsdag. Der anklaget bin Laden USAs president Barack Obama for å "plante frø av hat og hevn mot Amerika".
Torsdag 4. juni 2009 kl. 16.00

Lite optimisme blant amerikanerne
I dag skal president Barack Obama holde en betydningsfull tale til den muslimske verden fra universitetet i Kairo, men amerikanere flest tror ikke på noen radikal endring i forholdet mellom USA og den muslimske verden.
Kun 28 prosent av amerikanerne tror forholdet vil være bedre om ett år. 21 prosent tror forholdet vil verre enn det det er i dag. 45 prosent tror det vil være det samme som i dag, ifølge en meningsmåling gjennomført av Rasmussen Reports.
Torsdag 4. juni 2009 kl. 10.00

Høyreekstreme truer toppoffiser på livet
Øverstkommanderende for IDFs sentralkommando, Gadi Shamni, har mottatt dødstrusler fra det som tilsynelatende er høyreekstreme aktivister.
- Du er farget av antisemittisme og hat mot virkelige jøder, heter det i trusselbrevet.
- Vi vet hvordan vi skal få tak i deg, truer avsenderne, som også retter trusler mot generalens familie.
Torsdag 4. juni 2009 kl. 10.00

Skuddveksling mellom Fatah og Hamas
En person skal ha blitt drept i en skuddveksling mellom Fatah-kontrollerte sikkerhetsstyrker og Hamas-medlemmer i Kalkilya torsdag. Sikkerhetsstyrkene kom til området for å arrestere en ettersøkt Hamas-mann.
Onsdag oppfordret den militære fløyen i Hamas, Izzadin Kassam, alle sine medlemmer til å skyte mot palestinske politimenn som prøver å arrestere dem.
På søndag ble tre palestinske politimenn drept da de prøvde å arrestere to Hamas-menn i Kalkilya. Muhammad Samman og Muhammad Yassin brukte en kvinne som menneskelig skjold da politiet kom. Politimennene ble drept da kvinnen kastet en håndgranat mot dem. Kvinnen selv ble alvorlig skadet og kvinnens mann ble drept i den flere timer lange trefningen.
I Tulkarm skal PA-styrker ha arrestert mer enn 30 Hamas-tilhengere i løpet av de siste to døgnene.
Torsdag 4. juni 2009 kl. 10.00

- Israel planlegger ikke å bombe Iran
- Vi har ikke planer om å bombe Iran, sa Israels utenriksminister Avigdor Lieberman under et besøk i Moskva onsdag.
Lieberman mener Irans naboland og hele det internasjonale samfunnet har grunn til å være bekymret over Irans atomprogram, men signaliserte at disse landene ikke kan vente at Israel løser problemet for dem.
- Vi trenger ikke å gjøre det. Israel er et sterkt land. Vi kan beskytte oss selv. Men verden må forstå at Irans medlemskap i atomklubben vil sette i gang et våpenkappløp, et vilt jag etter ukonvensjonelle våpen over hele Midtøsten som er en trussel mot hele verdensfreden, en utfordring for hele det internasjonale samfunnet. Vi ønsker ikke at en globalt problem skal bli løst med våre hender, utdypet Lieberman.
Statsminister Benjamin Netanyahu har gjentatte ganger sagt at Iran ikke må få lov til å utvikle atomvåpen, og han har avvist å utelukke bruk av makt for å stanse atomprogrammet.
Onsdag 3. juni 2009 kl. 16.00

- Endelig har vi en venn i Det hvite hus
PA-formann Mahmoud Abbas mener USAs president Barack Obama er "ekstremt seriøst" interessert i å løse den israelsk-arabiske konflikt.
- For første gang på mange år hører vi nye stemmer fra Det hvite hus. Vi håper at den amerikanske administrasjonen følger opp sine uttalelser med handlinger på bakken, sier en nær medarbeider av Abbas til Khaled Abu Toameh i Jerusalem Post.
- Alle vet at USA er det eneste landet i verden som kan tvinge sin vilje på Israel. Obama har virkemidlene og makten til å tvinge Israel til å trekke seg tilbake til 1967-grensene, inkludert Jerusalem, og å avvikle alle de jødiske bosetningene, legger han til.
Et medlem av selvstyremyndighetenes regjering sier han ser på uenighetene mellom Obama-administrasjonen og Netanyahus regjering med "stor tilfredshet".
- Det ser ut som om vi endelig har en venn i Det hvite hus som er sympatisk til arabernes sak. President Abbas kom tilbake fra Washington med en god følelse, og vi tror det er rom for optimisme, sier ministeren.
Onsdag 3. juni 2009 kl. 07.00

Israel tier om "spion-nettverk"
- Det er ikke særlig hjertevarmende å se på de arabiske tv-stasjonene som i disse dager gir omfattende dekning til Libanons avsløring av "et israelsk spion-nettverk", skriver Amos Harel i Ha'aretz. En etter en blir libanesiske hær- og politioffiserer, noen av dem med høye grader, arrestert og forhørt. Avansert elektronisk utstyr er konfiskert.
Fra israelske kilder kommer det ingen informasjon om denne saken, verken god eller dårlig. Det er derfor umulig å vurdere hvor alvorlig arrestasjonene kan påvirke Israels etterretningsarbeid hos naboen i nord.
Onsdag 3. juni 2009 kl. 07.00

Obama kom overraskende innom til Barak
Forsvarsminister Ehud Barak hadde et lengre arbeidsmøte med USAs nasjonale sikkerhetsrådgiver James Jones i Det hvite hus tirsdag. Det siste kvarteret av møtet kom president Barack Obama innom på overraskelsesbesøk.
Obamas visitt kom bare noen timer før han skulle sette seg på flyet til Saudi-Arabia.
En offisiell israelsk kilde opplyser til Ha'aretz at Obama ønsker å presentere en seks måneders handlingsplan for fred i Midtøsten i juli. Det hvite hus krever at Israel stanser all vekst i bosetningene, inkludert såkalt "naturlig vekst". I Saudi-Arabia vil Obama forsøke å få arabiske land til å normalisere sitt forhold til Israel. Det er uklart om Saudi-Arabia vil samarbeide i dette, skriver Ha'aretz.
Onsdag 3. juni 2009 kl. 07.00

Familien til arabisk dødsoffer er provoserte
Det var den jødiske israeleren Yoel Almagor Dazanshvili (48) som skjøt og drepte araberen Amjad abu-Khader (33) i Jerusalem natt til tirsdag. Senere på morgenen skjøt Dazanshvili også mot to jøder.
Israelsk politi mener angrepene ikke var nasjonalistisk motivert, spesielt siden jødene Dazanshvili skjøt mot bar det jødiske hodeplagget kippa, og vanskelig kunne oppfattes som arabere. Hovedteorien er at angriperen var psykisk ustabil i gjerningsøyeblikket.
Denne forklaringen provoserer familien abu-Khader.
- Når en av oss dreper en jøde, sier de straks at han var en terrorist, sier Salomon abu-Gadir, dødsofferets fetter.
Abu-Khader etterlater seg fire barn mellom 6 og 13 år.
Dazanshvili var ansatt som sikkerhetsvakt og har hatt våpentillatelse siden 1988. Han skal ha forklart at han skjøt abu-Khader fordi han fryktet at araberen skulle angripe ham.
Onsdag 3. juni 2009 kl. 07.00

Likud avviser innblanding i israelsk politikk
Knesset- og regjeringsmedlemmer fra Likud-partiet kritiserer Barack Obamas administrasjon for å blande seg i israelsk politikk.
En uttalelse fra Obamas stabssjef, Rahm Emanuel, har falt Likud-politikerne ekstra tungt for brystet. "I løpet av de neste fire årene skal det bli en permanent løsning mellom Israel og palestinerne på grunnlag av to stater for to folk, og det betyr ikke noe for oss hvem som er statsminister [av Israel], skal Emanuel ha sagt til en ikke-navngitt jødisk leder. Sitatet ble første gang gjengitt av storavisen Yedioth Aharonoth 16. april.
- Ethvert forsøk på å blande seg i israelsk politikk styrker bare [statsminister Benjamin] Netanyahu, som har støtte fra folket, spesielt etter denne innblandingen, sier Knesset-medlem Danny Danon (Likud) til Jerusalem Post.
Tirsdag 2. juni 2009 kl. 20.30

Hele Israel i tilfluktsrom
Luftvernsirener ble utløst over hele Israel kl. 11.00 lokal tid tirsdag formiddag, som en del av en nasjonal kriseberedskapsøvelse. De som ikke har hatt strengt nødvendige arbeidsoppgaver er blitt oppfordret til å gå til nærmeste tilfluktsrom eller sikret rom i eget hus.
- Alle innbyggerne i Israel må vite at hvor som helst i landet, når som helst, kan det oppstå en krise, og man må vite hvordan man skal opptre, sier viseforsvarsminister Matan Vilnai.
Øvelsen "Vendepunkt 3" har allerede pågått i to dager. Det er simulert rakettangrep med kjemiske og konvensjonelle stridshoder mot flere mål i Israel, i tillegg til flere terrorangrep.
Tirsdag 2. juni 2009 kl. 11.00

- En god venn må være ærlig
USAs president Barack Obama mener situasjonen i Midtøsten beveger seg i en retning som er negativ, "ikke bare for israelske interesser, men også for USAs interesser".
- Til tider mener jeg vi ikke har vært ærlige nok om dette, sa Obama i et radiointervju mandag.
- Dersom det ikke blir fred med palestinerne vil Israel fortsette å bli truet militært og vil ha enorme problemer ved sine grenser, sa Obama.
Presidenten gjentok sitt krav om fullstendig stans i israelsk byggeaktivitet på østsiden av "den grønne linje" fra 1949. Samtidig uttrykte han forståelse for israelske krav, som at palestinerne må bekjempe terror og "oppvigleriet [til hat og vold] som forståelig nok gjør israelerne så bekymret".
Tirsdag 2. juni 2009 kl. 09.30

Politiet forbereder seg på bosetterbråk
Bosetter-aktivister gjennomførte en håndfull mindre aksjoner og konfrontasjoner med sikkerhetsstyrker mandag. Bosetterne ønsker å signalisere at flere evakueringer av utposter på Vestbredden vil bli møtt med omfattende protestaksjoner, sier en forsvarskilde til Jerusalem Post. Israelsk politi overvåker situasjonen nøye, og forbereder seg på at bosetterne kan komme til å trappe opp sine aksjoner. Noen mindre grupperinger blant bosetterne benytter voldelige midler for å skremme israelske myndigheter fra å ta aksjon mot ulovlige utposter på Vestbredden.
Tirsdag 2. juni 2009 kl. 09.30

Skytedrama i Jerusalem
En væpnet mann skjøt en araber og en jøde i Jerusalem tidlig tirsdag morgen. Araberen ble drept og jøden alvorlig skadet.
Politiet melder at den bevæpnede mannen er arrestert, men motivet bak skytingen er fortsatt uklart. Alle muligheter blir holdt åpne, også at det var snakk om et terrorangrep.
Angriperen, en mann i 30-årene, skal ha forklart at han skjøt begge ofrene fordi han selv fryktet for å bli angrepet. Begge ofrene ble skutt fra kloss hold. Angriperen har også forklart at han skjøt etter en tredje mann.
Tirsdag 2. juni 2009 kl. 09.30

Netanyahu vil ikke bøye seg for amerikansk press
Statsminister Benjamin Netanyahu vil ikke akseptere Washingtons krav om å stanse naturlig vekst i de israelske bosetningene på Vestbredden.
- Vi vil ikke bygge nye bosetninger. Vi ønsker å avvikle ulovlige utposter. Det er fornuftige krav og ufornuftige krav. Skjebnen til bosetningene vil bli avgjort i en endelig sluttstatus-avtale, sa Netanyahu i sitt første møte med Knessets utenriks- og forsvarskomite tirsdag. Netanyahu gjorde det klart at kravet om full stans i bosetningsvekst er et ufornuftig krav. Den israelske regjeringen ønsker å tillate såkalt "naturlig vekst" i eksisterende bosetninger.
Statsministeren fortalte Knesset-representantene om sitt møte med USAs president Barack Obama.
- Vi var enige om faren for at Iran skal få atomvåpen og vår rett til selvforsvar til enhver tid, sa Netanyahu.
Mandag 1. juni 2009 kl. 20.30


Tilbake til toppen



Israels versjon Ny bruker? Om Miff.no
Debattforumet Porten Chat Lenker

Elever
Media
 
Hva er MIFF?
PÅ ISRAELS SIDE
Alt om MIFF
Bli medlem!
Kontakt MIFF
Støtt Israel!
Alle nyheter
Alle artikler
Alle tema
MP3
Video


Kjøp israelske varer!
Kjøp israelske varer! | Umoralske boikottaksjoner

Besøk Israel!
Besøk Israel!

Slik kan du hjelpe Israel!
Slik kan du hjelpe Israel

Palestina
Kampen for Palestina | De selvstyrte palestinske områdene | Tostats-løsning?

Terrorkrigen mot Israel
Terrorkrigen mot Israel

Islam, Israel og jødene
Islam, Israel og jødene | Den arabiske verden

Golan og Syria
Golan-høydene | Syria

Iran
Iran | Hamas | Gaza-stripen

Hizbollah
Hizbollah | Libanon

Jordan
Jordan | Egypt | Irak

Jerusalem
Jerusalem

Rakett-trussel
Rakett-trussel og rakettforsvar

Krigen mot Hizbollah Krigen mot Hizbollah 2006 | Winograd

Vestbredden
Vestbredden | Bosettere | Seksdagerskrigen

Israel og USA
Israel og USA

Israel og Norge
Israel og Norge | Norsk bistand | Israel og Europa

Mahmoud Abbas
Mahmoud Abbas | Yasser Arafat

Holocaust Holocaust

Slik startet intifadaen
Slik startet intifadaen

Fødselsåret 1948
Fødselsåret 1948 | Jødenes historie

Kvinner i Midtøsten
Kvinner i Midtøsten


2010
Mars
Februar
Januar

2009
Desember
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Mai
April
Mars
Februar
Januar

2008
Desember
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Mai
April
Mars
Februar
Januar

2007
Desember
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Mai
April
Mars
Februar
Januar

2006
Desember
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Mai
April
Mars
Februar
Januar

2005
Desember
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Mai
April
Mars

Februar
Januar

2004
Desember
November
Oktober
September

August
Juli
Juni

Mai
April
Mars
Februar
Januar

2003
Desember
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Mai
April
Mars
Februar
Januar

2002
Desember
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Mai
April
Mars
Februar
Januar

2001
Desember
November
Oktober
September
August
Juli
Juni
Mai
April
Mars
Februar