Australias utenriksminister Kevin Rudd. Foto: Asia Pacific Civil-Military Centre of Excellence.
Australias utenriksminister Kevin Rudd. Foto: Asia Pacific Civil-Military Centre of Excellence.

Australia utvider sanksjonene mot Iran

Canberra strammer inn handelsvirksomheten med Irans olje- og finanssektorer.

Kenneth O. Bakken

Av Kenneth O. Bakken

Publisert: 06.12.2011, kl. 8:51 am

Oppdatert: 06.12.2011 kl. 8:51 am

Australia slår følge med Canada, USA og Storbritannia, og utvider sine sanksjoner mot Iran. Australsk næringsliv vil i mindre grad enn før stå fritt til å drive handel med de iranske olje-, gass- og finanssektorene.

Utenriksminister Kevin Rudd sier regjeringen i Canberra er blitt stadig mer bekymret for atomprogrammet i Iran. Han oppfordrer Iran til å etterkomme kravene fra FN og Det internasjonale atomenergibyrået om å stanse sitt militære atomprogram, samt åpne for innsyn for observatører, skriver nyhetsbyrået AFP.

Vesten frykter at Iran ikke bare har fredelige hensikter med sitt atomprogram, slik Teheran hevder selv. Deres frykt underbygges av en IAEA-rapport som ble sluppet i høst, som langt på vei beviser at iranerne ønsker å utvikle atomvåpen.








footer
© Med Israel for fred 2011 | Webutvikling Goodae.no