Kjøp israelske varer!
Kjøp israelske varer! | Umoralske boikottaksjoner

Besøk Israel!
Besøk Israel!

Slik kan du hjelpe Israel!
Slik kan du hjelpe Israel

Palestina
Kampen for Palestina | De selvstyrte palestinske områdene | Tostats-løsning?

Terrorkrigen mot Israel
Terrorkrigen mot Israel

Islam, Israel og jødene
Islam, Israel og jødene | Den arabiske verden

Golan og Syria
Golan-høydene | Syria

Iran
Iran | Hamas | Gaza-stripen

Hizbollah
Hizbollah | Libanon

Jordan
Jordan | Egypt | Irak

Jerusalem
Jerusalem

Rakett-trussel
Rakett-trussel og rakettforsvar

Krigen mot Hizbollah Krigen mot Hizbollah 2006 | Winograd

Vestbredden
Vestbredden | Bosettere | Seksdagerskrigen

Israel og USA
Israel og USA

Israel og Norge
Israel og Norge | Norsk bistand | Israel og Europa

Mahmoud Abbas
Mahmoud Abbas | Yasser Arafat

Holocaust Holocaust

Slik startet intifadaen
Slik startet intifadaen

Fødselsåret 1948
Fødselsåret 1948 | Jødenes historie

Kvinner i Midtøsten
Kvinner i Midtøsten

Hva er MIFF?
PÅ ISRAELS SIDE
Alt om MIFF
Bli medlem!
Kontakt MIFF
Støtt Israel!
Alle nyheter
Alle artikler
Alle tema
MP3
Video
Klikk for å bli medlem!

Israels versjon Ny bruker? Om Miff.no
Debattforumet Porten Chat Lenker

Elever
Media
 
USA



Ifølge jødiske aktivister i Kerrys parti, demokratene, har han stemt "perfekt" i alle saker som angår Israel i de 18 årene han har vært i Senatet.
(Foto: johnkerry.com)


John Kerry og Israel
Publisert: 18. mai 2004
Av Odd Myrland

Den demokratiske presidentkandidaten John Kerry leder for øyeblikket på meningsmålingene foran president George W. Bush.

Kerry uttalte i et TV-intervju at Israel hadde "enhver rett i verden" til drepe Hamas-lederen Abd al-Aziz Rantisi.

Han støtter statsminister Ariel Sharons plan om å trekke seg ut av Gaza og deler av Vestbredden "fullt ut".

Han sier at det ikke vil føre til noe når palestinerne insisterer på en "rett til å vende tilbake" som truer Israels jødiske karakter.

Han har uttalt at han er forpliktet på en "sikker jødisk stat".

Han sier også at han støtter byggingen av sikkerhetsgjerdet, selv om han stiller spørsmålstegn ved deler av traseen.

Tidlig i valgkampen kom Kerry med noen uttalelser som mange jøder mislikte. Han sa blant annet at tidligere utenriksminister James Baker og tidligere president Jimmy Carter ville egne seg godt som utsendinger til Israel. I Israel er begge oppfattet som temmelig negative til Israel. Nå blir det sagt at Kerrys uttalelse var en tabbe, og at det skyldtes at en medarbeider hadde gjort en feil.

Kerrys bakgrunn
Kerrys besteforeldre på farssiden var jøder, men konverterte til katolisismen. En yngre bror av kandidaten, Cameron, har konvertert til jødedommen da han giftet seg med en jødisk kvinne. Cameron er 53 år (John er 60) og en av brorens nære rådgivere. Cameron driver et advokatfirma som har mye med israelske høyteknologi-bedrifter å gjøre.

Ifølge jødiske aktivister i Kerrys parti, demokratene, har han stemt "perfekt" i alle saker som angår Israel i de 18 årene han har vært i Senatet.

Kerry og jødene
John Kerry har utnevnt Jay Footlik som sin kontaktperson mot det jødiske samfunnet i USA. Footlik er 38 år gammel og jøde. Han har arbeidet for andre demokrater (president Clinton, senator Joseph Lieberman). Han har bodd 4 år i Israel, og blant annet arbeidet for Peres' Fredssenter. Hans kone er en israeler, født i Brasil. Footlik har også vært innom et firma som blir drevet av Yuval Rabin (sønn av avdøde statsminister Yitzak), Shimon Sheves (leder ved Yitzak Rabins kontor) og Amnon Lipkin-Shahak (tidligere militær øverstbefalende i Israel).

Footlik sier at han vil fortelle jødene at det kristne høyre har sterk innflytelse hos president Bush. Mange jøder er blitt mer skeptiske til de kristne fordi de var så positive til filmen The Passion of the Christ, som mange jøder regner som antisemittisk. De fleste jødene er også liberale i saker som abort og homofili, mens det kristne høyre står på motsatt fløy i slike saker.

Valget
Det er antatt at Bush vil tiltrekke seg en større del av de jødiske stemmene ved det kommende valget enn det forrige, der han fikk 19 %. En kampanje blant jødene for Kerry skal forsøke å forhindre det. Selv om jødene er få, er de forholdsvis mange i enkelte sentrale stater, aller mest i New York. Det forrige høydepunktet for republikanerne var det George Bush senior som stod for i 1988. Han fikk 35 % av de jødiske stemmene.


Kilde:
Jerusalem Report kommer ut hver 14. dag. En del artikler fra det nummeret som er datert 31. mai 2004 er allerede lagt ut på www.jrep.com. Det gjelder blant annet en artikkel av Ira Rifkin, skrevet fra Washington. Den er hovedkilden til denne artikkelen.


MENINGSMÅLING I USA:
75% av jødene vil stemme på John Kerry
Velgerflukten fra demokratene til republikanerne vil bli langt mindre enn tidligere antatt, viser en fersk meningsmåling blant amerikanske jøder. 75 prosent sier de vil støtte senator John Kerry ved presidentvalget i november. George W. Bush vil få stemmene fra 22 prosent.
Ved presidentvalget i år 2000 fikk George W. Bush bare 19 prosent av de jødiske stemmene. Om resultatene fra den nye meningsmålingen slår til, vil støtten fra de amerikanske jødene bare øke med marginale tre prosent.
George W. Bush får relativt stor støtte blant de amerikanske jødene for sin politikk knyttet til Israel. Samtidig mener to av tre at John Kerry vil være bedre enn Bush på dette området. Når det gjelder innenrikspolitiske spørsmål i USA, får Kerry støtte fra mer enn 80 prosent av de amerikanske jødene.
Meningsmålingen ble gjennomført av Greenberg Quinlan Rosner Research blant 817 jøder med stemmerett mellom 26. og 28. juli.
- Vi tror fortsatt at president Bush vil gjøre det betydelig bedre blant jødiske velgere enn han gjorde i 2000, sier Matthew Brooks, som leder Den republikanske jødiske koalisjon. Han tror resultatene av meningsmålingen ble påvirket av demokratenes landsmøte som ble avholdt på samme tid, og gav John Kerry mye medieoppmerksomhet. (CM, 17.08.04)

SENATOR JOHN KERRY:
Fortalte fra egne Israel-opplevelser
I et møte med et jødisk publikum i Anti-Defamation League mandag, lovte demokratenes presidentkandidat aldri å presse Israel til å forhandle med en upålitelig partner. John Kerry lover også å arbeide for Sharons adskillelsesplan dersom han blir valgt til USAs neste president.
Senatoren brukte store deler av innlegget sitt til å fortelle personlige opplevelser fra sitt første besøk i Israel for 20 år siden.
- Vi reiste overalt, til alle stedene, til nord, til en kibbutz. Kiryat Shemona vil jeg aldri glemme, fordi det var i nærheten av en skole hvor uskyldige barn hadde blitt myrdet bare noen år tidligere. Vi gikk ned ned i et tilfluktsrom hvor barn måtte hjemme seg når Katyusha-rakettene ble skutt fra libanesisk territorium, fortalte Kerry.
På besøk i en flybase sør i Israel, fikk Kerry tillatelse til å låne et fly, selv om han hadde begrenset erfaring som pilot. Da senatoren raskt kom over Akaba-bukten, konstaterte den israelske co-piloten tørt: "Senator, du bør snu raskt, ellers vil du havne i egyptisk territorium".
Flyhistorien er tilsynelatende Kerrys svar på president George W. Bushs fortelling om sin helikoptertur med daværende opposisjonspolitiker Ariel Sharon, skriver Ha'aretz-korrespondenten.
Kerry fortalte også om sitt besøk på Masada: "Vi stod på kanten og ropte "Am Yisrael chai!" [Israels folk lever!]. Da kom ekkoet, en nifs og utrolig lyd. Vi så på hverandre og følte at vi hørte sjelene til de som hadde død der tale til oss".
Demokratenes presidentkandidat prøver å bevise at han har et spesielt personlig forhold til Israel, konkluderer Ha'aretz. (04.05)

SENATOR JOHN KERRY:
- Jeg har vært 100% Israel-venn
Demokratenes presidentkanidat John Kerry fremstilte seg selv mandag som en politiker som har "opprettholdt den spesielle forbindelsen og vennskapet USA har med Israel 100%". I en valgtale i Florida lovet Kerry også å avslutte amerikansk flørt med arabiske land som støtter terror.
- Jeg forstår hvordan vi skal stanse kjærlighetsforbindelsen med arabiske land som fremdeles lar penger gå til Hamas, Hizbollah og Al-Aksa brigaden, sa Kerry. En av presidentkandidatens talsmenn understreket at Kerry her refererte til Saudi-Arabia, som Bush-administrasjonen har et nært forhold til.
På søndag forsvarte Kerry Israels rett til å angripe Hamas ledere:
- Jeg tror Israel har enhver rett i verden til å svare på enhver type terror som blir rettet mot landet. Hamas er en brutal terrororganisasjon, sa Kerry. (20.04)






Obama har lært av Israel
Hvorfor måtte Israel utvikle atomvåpen?
Irael fulgte krigens regler
Netanyahus tale i FN








Israelske vitser
Israelske vitser

Historisk tidslinje
Historisk tidslinje

Kart over Israel, Gaza, Vestbredden
Kart

Resolusjoner og avtaler
Resolusjoner og avtaler

Kibbutz
Kibbutz | Natur

Ehud Olmert
Ehud Olmert | Ariel Sharon | Yitzhak Rabin

Demokratiet Israel
Demokratiet Israel | Politikk i Israel

IDF De israelske forsvarsstyrkene

Jødedom
Jødedom

Israel er en suksess
Israel er en suksess

Zionismen
Zionismen og Theodor Herzl

Israelsk samfunnsliv
Israelsk samfunnsliv | Økonomi

Nå til halv pris!
Jubileumsboken Med Israel for fred er satt ned fra kr. 298,- til kr. 149,-

Israels versjon
Åpent brev til venner av palestinerne
Palestinerne har aldri vært nærmere en nasjonal selvråderett enn det de er nå. De har aldri noen gang tidligere hatt sin egen stat.

Israels versjon
Hva har hindret en tostats-løsning?
Palestinske krav som går langt utover selvrådrett på Vestbredden og Gaza-stripen har vært hovedhindringen for opprettelse av et Palestina. Les hva Mahmoud Abbas sa nei til.

Israels versjon
Israels versjon
Artikkelen forklarer hvordan flertallet av jødene i Israel opplever sin situasjon og hvordan de ser på Midtøsten-konflikten.

Jødene har rett til landet
Obamas forhold til Israel
Hvordan ser den amerikanske presidenten på Israel?

Jødene har rett til landet
Jødene har rett til landet
Jødiske flyktninger tok de arabiske flyktningens plass i Israel. De palestinske flyktningene fra 1948 kan aldri komme tilbake.

Jødene har rett til landet
Er Israel en apartheid-stat?
- Eller ligner Israel mer på Nelson Mandelas Sør-Afrika?

Midtøsten-konflikten
Midtøsten-konflikten
Hvor lenge skal nye generasjoner israelere se sine venner bli offer for terror og krig? Palestinske meningsmålinger underbygger de israelske skeptikerne som tror terroren vil fortsette uansett så lenge det finnes en eneste kvadratmeter uavhenig jødisk jord. Dette blir også bekreftet av de politiske dokumentene som danner grunnlaget for bevegelser som Fatah og Hamas.

Arabernes "fred"
Arabernes "fred"
Araber-statene krever at de arabiske flyktningene fra 1948 får vende tilbake til selve Israel. Dermed blir "freden" uten mening, for det vil bli et "Israel" med arabisk flertall.
For Israel er det viktig å bevare et stort og stabilt jødisk flertall. På bakgrunn av jødenes historie i Europa og arabiske land burde det være selvsagt at jødene har en slik rett.

Israel - jødenes eneste alternativ
Israel - jødenes eneste alternativ
I de siste to tusen år har jødene forsøkt alle mulige andre løsninger enn et eget land. Uansett hva de gjorde, er de blitt diskriminert og forfulgt av antisemitter.

To prosent jøder i den arabiske verden har fått 0,2 prosent av landområdene
I praksis er jødene jaget fra 99,822 prosent av det arabiske området. Så godt som ingen jøder føler at de kan leve i fred og verdighet i arabiske land. Israel er det eneste landet jødene har, mindre enn 15 ganger så lite som Norge.

Minoriteter i den arabiske verden
Minoriteter i den arabiske verden
Verden bryr seg lite om nasjonale og religiøse minoriteter i Midtøsten, hvis ikke Israel og jødene kan få skylden for problemene.

Vestbredden
Israelerne er villig til å oppgi Vestbredden for en ekte fred
I perioden 1949 til 1967 kontrollerte ikke Israel noe av Vestbredden eller Gaza-stripen. Likevel ble den jødiske staten stadig utsatt for terror og vold fra naboene.
De fleste israelerne ville støttet etableringen av en palestinsk stat dersom de kunne fått en ekte fred.

Sikkerhetsbarrieren
Sikkerhetsbarrieren har forhindret mange slike scener
Så lenge palestinerne insisterer på at de har rett til å drepe jøder, har sikkerhetsbarrieren på Vestbredden solid støtte blant israelerne.

Palestinske barn får opplæring i hat
Får opplæring i hat på skolen
Helt siden palestinerne begynte å utgi sine egne skolebøker har barna blitt systematisk opplært i hat mot jøder og Israel.

Camp David 2000
Hva skjedde på Camp David i år 2000?
Hvorfor forkastet Yasser Arafat Bill Clintons fredstilbud?

Orientalsk bakgrunn
De fleste israelere har orientalsk bakgrunn
Bare en ganske liten del av jødene i Israel kommer fra vestlige demokratier, slike som USA, Storbritannia og Frankrike.

Israelere og andre kjeltringer
Israelere og andre kjeltringer
Krig er skittent, og det er ingen grunn til å benekte at Israel har mange stygge flekker på sitt militære rulleblad. Men dersom man sammenlikner med nabolandene og andre land, kommer sakene i et helt annet perspektiv.

Israel og FN
Israel og FN
Når FN vedtar langt flere resolusjoner mot Israel enn mot noen andre land, er det ikke fordi Israel er verre enn andre.

Israelske arabere
Israelske arabere
Araberne som bor i Israel har mye bedre livsforhold enn sine brødre i de arabiske nabolandene.

Oslo-avtalen
Hvorfor gav ikke Oslo-avtalene fred?
Palestinerne oppfylte aldri sin viktigste forpliktelse etter Oslo-avtalen, nemlig å avvæpne terrorgruppene. Dermed ble ikke bare fred med Israel umulig. Det ble også umulig å få til en palestinsk stat.