Lieberman markerte ny kurs

Avigdor Lieberman brukte tiltredelsestalen som sjef for utenriksdepartementet til å markere en ny kurs i israelsk utenrikspolitikk.

Conrad Myrland

Av Conrad Myrland

Publisert: 01.04.2009, kl. 12:27 pm

Oppdatert: 01.04.2009 kl. 12:27 pm

Lieberman varslet at Netanyahu-regjeringen ikke vil føle seg bundet av forpliktelsene som Ehud Olmert gjorde i Annapolis. – Det er et dokument som binder oss – og det er ikke Annapolis-konferansen, det har ikke noen gyldighet, sa Liberman. Han påpekte at den israelske regjeringen eller Knesset aldri ratifiserte Annapolis-erklæringen. Lieberman sa Israel vil forholde seg til veikartet for fred, en handlingsplan fra 2003 som setter opp rekkefølgekrav på veien mot en tostatsløsning i konflikten mellom israelere og palestinere. Ariel Sharons regjering ratifiserte veikartet med noen reservasjoner. Mens Oslo-prosessen og veikartet for fred i hovedsak dreide seg om å bygge en fredelig sameksistens mellom partene skritt for skritt, var tanken med Annapolis-prosessen å skape enighet om en ferdig fredsløsning som deretter skulle implementeres. – Vi vil aldri gå med på å hoppe over alle klausulene og gå til den siste, som er forhandlinger om sluttstatus-avtalen, sa Lieberma.

De som ønsker fred må være sterke Den nye utenriksministeren kommenterte også den internasjonale fordømmelsen mot Israel som ble forsterket i forbindelse med Gaza-krigen i januar. Han påpekte at kritikken kommer på et tidspunkt da Israel er villig til å gjøre flere kompromisser enn noen gang fø.

– Når var Israel mest populær i verden? Etter Seksdagerskrigen, og ikke etter Oslo A, B, C og D, sa Lieberman. – For å bli respektert i verden, må du respektere deg selv, la han ti.

Lieberman kom også med utilslørt kritikk av sin forgjenger som utenriksminister, Tzipi Livn.

– De som tror de vil oppnå respekt og fred gjennom innrømmelser tar feil. Det er stikk motsatt, det vil lede til mer krig, sa Lieberma.

– Ved å si ordet "fred" 20 ganger om dagen skaper man ikke fred, sa han ogs&aring.

– De som ønsker fred bør forberede seg på krig og være sterke, sa Liberman. Han påpekte at Israel har gitt opp landområder tre ganger større enn staten Israel etter Seksdagerskrigen i 196.

– Oslo-prosessen startet helt tilbake i 1993, men til denne dag kan jeg ikke se at vi har oppnådd noen fred, sa Liberma.

Fred i bytte mot fred Den nye utenriksministeren markerer også en ny holdning overfor Syria. I et tv-intervju med Kanal 2 onsdag 1. april avviste han en israelsk tilbaketrekning fra Golan-høydene i bytte mot fred med Syri.

– Jeg er en klar tilhenger av fred med Syria, men bare på et grunnlag – fred i bytte mot fred, sa Lieberma.

– Det vil ikke bli noen tilbaketrekninger fra Golan-høydene i min tid, og forhåpentlig aldri, la Lieberman ti.





Kategorier:Nyheter,



footer
© Med Israel for fred 2011 | Webutvikling Goodae.no