Den tidligere generalsekretæren i Islamsk råd deltok onsdag i paneldebatten "Interreligiøs dialog, minoritetssaker og antisemittisme i Norge" under DMTs semina.
Blant representantene i panelet var MIFFs grunnlegger og tidligere leder for Samarbeidsrådet for livssynsminoriteter i Norge, Jan Benjamin Rødner, Oslo-biskop Ole Christian Kvarme, leder i Hjelp Jødene Hjem, Eli Finsveen med fler.
- Et problem Sultan la ikke skjul på de problemene det norsk-muslimske samfunnet står overfor, når det gjelder antisemittiske holdninger. – Antisemittismen er et problem i det muslimske samfunnet i Norge. Det er også en mangel for forståelse av Holocaust […] Vi trenger [blant muslimene] folk som kan stå fram og si at antisemittisme er galt, forklarte han, Både Rødner og rabbiner Michael Melchior roste Sultan overfor den amerikanske delegasjonen, for hans vilje til å se på sin egen bevegelse med et kritisk blikk, og for sin vilje til dialo.
Ikke bare muslimer Men antisemittismen er ikke bare et problem blant muslimer, noe Sultan også understreke.
– Det er en trend i norske medier å antyde at islam brakte antisemittismen med seg til Norge. Dette vet vi jo er feil. Og vi vet at antisemittisme ikke bare er et problem blant muslimer i landet vårt, sa Sulta.
Den tidligere lederen i Islamsk råd mener at det blant muslimske ledere i Norge – etter det han kjenner til – ikke finnes aksept for antisemittisme. Men på grasroten er problemet "kanskje større enn i andre deler av samfunnet". Han nevnte flere grunner til dette, blant annet mangelen på kunnska.
Kan lettere identifisere seg – Folk som har reist til konsentrasjonsleirene drar ikke fram Holocaust-vitser igjen, sa Sultan, som mener kunnskap er den viktigste måten å bekjempe antisemittismen i lande.
Han håper at muslimer med kunnskap om jødisk historie lettere kan identifisere seg med jødene, fordi de begge er minoritetsgrupper som forsøker å bli akseptert av majoriteten i Norg.
Melchior beskrev den direkte dialogen mellom muslimer og jøder i Norge som "unik".
Kjærligheten forener Eli Finsveen fra Hjelp Jødene Hjem (HJH) avsluttet paneldebatten med en presentasjon av organisasjonen hun representerer. Målet var å vise at mange i Norge også er svært glade i jødene og Israe.
HJH-lederen fortalte hvordan organisasjoner med fokus på kristen misjon mot jøder, kristne kirkesamfunn, religiøst nøytrale bevegelser som MIFF, samt jøder fra Det Mosaiske Trossamfund alle har stått sammen i arbeidet. Og det som gjør samarbeidet mulig, er kjærligheten til Israel og det jødiske folk, understreket Finsveen.
