Abdallah Barghouti. (Foto:kerenmalki.org)
Abdallah Barghouti. (Foto:kerenmalki.org)

Hamas-bombemann vil stille til valg

Abdallah Barghouti (39) laget bomber som drepte titalls israelere i terroraksjoner for Hamas. NÃ¥ vil han stille som kandidat i parlamentsvalget.

Conrad Myrland

Av Conrad Myrland

Publisert: 14.12.2011, kl. 7:44 am

Oppdatert: 14.12.2011 kl. 7:45 am

Barghouti sitter i israelsk fangenskap, dømt til 67 livstidsdommer for sin rolle i flere massedrap, hvor til sammen 66 israelere ble drept og mange såret. Tirsdag opplyste Hamas-kilder at Barghouti ønsker å delta i det kommende palestinske valget.

Barghouti kommer fra Ramallah-området. I 2003 ble han arrestert av IDF. 30. november 2004 fikk han sin dom. Se liste over terrorangrep som Barghouti medvirket til (fra israelsk utenriksdepartement).

PA-president Mahmoud Abbas har varslet at det blir både president- og parlamentsvalg i de palestinske selvstyremyndighetene i mai 2012. Kilder både i Fatah og Hamas har imidlertid uttrykt tvil om et valg vil bli avholdt. Tidligere valgplaner er blitt utsatt igjen og igjen.

- Jeg forventer at Hamas vinner en overlegen seier i valget både på Vestbredden og Gaza-stripen,sa Mahmoud Zahar, en av Hamas-lederne på Gaza-stripen, tirsdag.

 








footer
© Med Israel for fred 2011 | Webutvikling Goodae.no