Meningsmåling om korrupsjonsanklagene

Generelt er tilliten til rettsvesenet høy i Israel, i hvert fall blant jødene. Men det er en utbredt oppfatning at noen i rettsvesenet misbruker sin stilling politisk i noen sammenhenger.

Odd Myrland

Av Odd Myrland

Publisert: 14.04.2004, kl. 3:12 pm

Oppdatert: 18.06.2011 kl. 3:19 pm

Dette blir bekreftet av en stor meningsmåling i mars 2004. Den inngår i serien meningsmålinger for den såkalte Fredsindeksen.

Arbels anbefaling av tiltale mot Sharon
51 % (54 % i januar) mener at etterforskningen av Sharon har negativ virkning på hvordan han fungerer som statsminister.
Som vi har meldt tidligere (Rettsvesenet slår mot høyre), er det mange i Israel som ikke har tillit til rettsvesenet i forhold til politikere på høyresiden. Det gjelder ikke minst de motivene statsadvokaten i Jerusalem, Edna Arbel, har for å anbefale tiltale mot Sharon. Meningsmålingen viser at 37 % tror at hun har tatt sin avgjørelse bare på grunnlag av profesjonelle, juridiske vurderinger. 17 % mener at hennes motiver var personlige og politiske, og 30 % tror at det er en blanding av juridiske og personlig/politiske motiver. Resten svarer “vet ikke”. Bare 24 % av de ultra-ortodokse og 30 % av moderat ortodokse (tradisjonelle) tror at hun hadde rent juridiske motiver. 46 % av de sekulære tror det samme.

Interessant er det at bare 33 % av kvinnene tror at Edna Arbels motiver er rent profesjonelle, mens 44 % av mennene tror det.





Kategorier:Samfunnsliv,
Tags:



footer
© Med Israel for fred 2011 | Webutvikling Goodae.no