Tilbakeblikk på år 2006 På denne temasiden har vi samlet noen hovedpunkter fra utviklingen i Israel og Midtøsten i år 2006. Året kommer nok til å bli husket aller best for Den andre Libanon-krigen, som startet med Hizbollahs kidnappingsaksjon 12. juli. I januar 2006 vant Hamas flertall i det palestinske parlamentet. Temaside sist oppdatert: 03.09.2007 |
|
![]() År 2006 kommer til å bli husket for krigen mot Hizbollah i juli og august. (Foto: GPO) |
||||||
Januar 2006 Ariel Sharons hjerneslag Israels statsminister Ariel Sharon (77) ble rammet av et lite hjerneslag 18. desember 2005, men kom tilbake i full funksjon som statsminister etter én uke. Onsdag 4. januar 2006 rammer et nytt og kraftigere hjerneslag. Det ble raskt klart at Sharon aldri ville kunne vende tilbake til israelsk politikk. Kristin Halvorsens boikottutspill Norges finansminister Kristin Halvorsens (sv) boikottutspill truer med å skape diplomatisk krise for Norge i forholdet til Israel og USA. UD må skrive hastebrev til Jerusalem og Washington. Det palestinske parlamentsvalget Det islamske partiet og terrororganisasjonen Hamas vinner 76 av 132 mandater i palestinernes lovgivende forsamling. Israel erklærer den nye regjeringen "irrelevant". Rakettangrep fra Gaza-stripen Palestinske terrorister avfyrer minst 130 raketter mot Israel. |
|
![]() Tel Aviv: 32 israelere skadet i terrorangrep Islamsk Jihads al-Quds brigader står bak terrorangrepet nær sentralstasjonen i Tel Aviv torsdag 19. januar 2006. Israel mener Iran støttet angrepet. Fatahs væpnede fløy omtaler angrepet som "en velsignet operasjon". PA kritiserer angrepet, men uten å påpeke umoralen bak slike vilkårlige angrep på sivile jøder. ![]() Ehud Olmert overtar Etter Ariel Sharons hjerneslag overtok Ehud Olmert som fungerende statsminister. |
- De kristne forsvinner fra Vestbredden - De kristne palestinerne er redd for å leve i et samfunn, hvor de ikke bare er juridisk, men også i praksis under islamsk lov. Islamsk lov behandler muslimer og ikke-muslimer totalt forskjellig. Som ikke-muslim kan du for eksempel ikke vitne i retten mot en muslim, fortalte Justus Weiner på NRK P2s Dagsnytt Atten.
Araberne: Israel er bedre enn de fleste andre land Selv når det er krise i Israel, er situasjonen mye bedre enn i de arabiske nabolandene. Selv om den offentlige støtten fattige får i Israel i dag er lavere enn for noen år siden, vet Israels arabere at den fremdeles er mye større enn i nabolandene.
Paven og Koranen - Etter islamsk tradisjon har Gud gitt sitt ord til Muhammed. Det er et evig ord, som ikke kan tilpasses eller fortolkes. Det betyr at Islam sitter fast og lar seg ikke endre på en avgjørende måte, mener pave Benedict 16.
|
|||||||||||||
Februar 2006 Striden om Muhammed-karikaturene Skandinaviske hjelpearbeidere og diplomater blir truet på livet i palestinske områder. Steinene som ble kastet mot observatørene i Hebron "var store nok til å drepe". Israel blir en trygg nødhavn på flykt fra muslimenes vrede. I Damaskus stormer rasende aktivister den norske ambassaden og brenner den ned til grunnen, tråkker på det norske riksvåpenet og brenner det norske flagget. Norske mål angripes også i Afghanistan og Iran. Norske politikere og akademikere kritiserer Israel kraftig etter at en israelsk avis trykker en liten faksmile av Muhammed-tegningene. Samtidig forties det at store norske aviser har brukt karikaturene på liknende måte. Sjefredaktør David Horovitz i Jerusalem Post svarer på den norske kritikken med bitende ironi. Oslos domprost besøker islamsk leder som forsvarer bruk av selvmordsterror mot sivile jøder i Israel. |
|
![]() Jøder kan ikke bo i den arabiske verden For 60 år siden var det minst én million jøder i den arabiske verden - nå er det færre enn 4.000 igjen. Den arabiske verden hadde ikke, og har ikke, plass for sine jøder til å leve i fred, frihet og verdighet. Da er de flyktninger og trenger et nytt sted å bo, et sted hvor de kan være frie. Det er derfor meget rimelig at de har fått Israel i bytte for det de mistet, og det er rimelig at Israel ligger på arabisk område.
|
Spill om "anerkjennelse" Verden ønsker at Hamas skal late som om den anerkjenner Israel, slik PLO har gjort. Men det vil i så fall ikke gi noen ekte fred.
Erstatning til flyktninger Etterkommerne av palestinske flyktninger krever erstatninger for eiendommene deres familie måtte forlate i 1948. På den andre siden er det store flertallet av de jødiske familiene i Israel selv flyktninger som har måttet forlate hus og annen eiendom. Israel har en rekke ganger foreslått full erstatning begge veier. Det ville Israel tjene stort på - israelerne regner med at jødene etterlot mye mer eiendom enn araberne.
|
|||||||||||||
Mars 2006 Knesset-valget For
første gang i Israels historie vinner et nytt parti et Knesset-valg.
Kadima får 29 mandater,
ti flere enn Arbeiderpartiet
med 19 mandater. Valgresultatene for Kadima er likevel betydelig dårligere enn meningsmålingene i tiden forut for valget. |
|
Jeriko-raidet Hamas ville frigi PFLP-terroristene og PA oppfylte aldri avtalene om britisk og amerikansk overvåkning. Da de internasjonale fangevokterne forlot Jeriko måtte Israel gripe inn straks for at Rehavam Ze'evis drapsmenn ikke skulle slippe fri. Tre israelere drept av terrorist i Kedumim Torsdag kveld kledte Mahmoud Masharka (24) seg ut som en ultraortodoks jøde og fikk haik med et israelsk ektepar. Bomben ble utløst like utenfor bosetningen Kedumim på Vestbredden. Ekteparet og en annen ung israelsk kvinne ble drept. Terroristen har vært ettersøkt av israelske sikkerhetsstyrker siden begynnelsen av intifadaen, men har holdt seg i skjul til nå. Palestinske myndigheter har nektet å utlevere terrorister til Israel, til tross for at IDF ofte gjør identiteten kjent for palestinske sikkerhetsstyrker.
|
Hva mener Yossi Beilin nå? Meretz-leder Yossi Beilin er dypt skuffet over utviklingen i Midtøsten. Hamas-seieren har satt situasjonen "40 år tilbake", mener han.
Hvorfor tilbaketrekning? Redaktør i Jerusalem Post, Saul Singer, forklarer hvorfor et flertall i Israel vil gjøre ensidig tilbaketrekning fra deler av Vestbredden. - Palestinerne er ikke interessert i en egen stat, skriver han. Det vil nemlig bety anerkjente grenser mot Israel, og kampen for å fjerne Israel permanent fra kartet blir vanskeligere.
- Abbas var mislykket i krigen mot terror - Jeg hadde en god tone med Abbas, men jeg kan ikke basere min holdning til PA på sympati til en person. Abbas var mislykket i den største utfordringen han hadde helt fra starten - å bekjempe terror, sier fungerende statsminister Ehud Olmert.
|
|||||||||||||||
April 2006 Zahars drøm Den nye palestinske utenriksministeren Mahmoud Zahar (Hamas) "drømmer om å henge et stort verdenskart på veggen hjemme i Gaza, hvor Israel ikke er å finne", forteller han til et kinesisk nyhetsbyrå. - Hamas vil aldri anerkjenne Israel, sier Hamas-leder i eksil, Khaled Mashaal. Utenlandske representanter som velger å besøke Hamas-politikere på Vestbredden og Gaza-stripen vil ikke samtidig få møte israelske representanter. Israel gjennomførte den samme politikken overfor Yasser Arafat de siste årene. Tilbaketrekningsplaner på Vestbredden Statsminister Ehud Olmert ønsker å gjennomføre en ensidig tilbaketrekning fra Vestbredden innen George W. Bushs valgperiode er ferdig i november 2008. Planen er å evakuere alle 68 bosetninger øst for sikkerhetsbarrieren. Først etter krigen mot Hizbollah i juli og august blir den såkalte Konvergens-planen skrinlagt. |
|
![]() Hvem er Irans president? Mahmoud Ahmadinejad ble valgt til president i Iran juni 2005. Siden den gang har han skapt politisk storm verden over med sine uttalelser.
Ni israelere drept i Tel Aviv Minst ni mennesker ble drept og over 60 skadet i et selvmordsangrep i Tel Aviv mandag klokken 13.35 lokal tid mandag ettermiddag. Den nye Hamas-regjeringen forsvarer angrepet, og kaller det "selvforsvar". IDF har arrestert 15 potensielle selvmordsterrorister på Vestbredden den siste måneden.
myndighetene |
Palestinsk okkupasjon - Den palestinske selvmedlidenheten bidrar til egne lidelser, mener den palestinske skribenten Ray Hanania.
Ikke så mange palestinere? Det er ikke 2,4 millioner arabere på Vestbredden, bare 1,4 millioner, mener israeleren Yoram Ettinger.
Ikke fred, bare ro Ingen israelske partier snakker lenger om "fred" med palestinerne. De snakker bare om "ro". Drømmen om å leve i harmoni og samarbeid side om side med palestinerne, er død. Det ville bare føre til terror. Et flertall av israelerne tror nå at det som kan begrense volden, er at landet blir delt mellom israelere og palestinere.
|
|||||||||||||||||
Mai 2006 - Ahmadinejad er en psykopat Statsminister Ehud Olmert betegner Irans president Mahmoud Ahmadinejad som en "psykopat", som "snakker som Hitler". Vesten kommer til å sikre at Iran aldri kommer i besittelse av atomvåpen, hevder Olmert.
Israel får sin første kvinnelige
Knesset-lederIsrael får sin første kvinnelige Knesset-ordfører i historien. Posisjonen har likhetstrekk med den norske stortingspresidenten. Dalia Itzik har bakgrunn fra Arbeiderpartiet, men fulgte Shimon Peres over til Kadima høsten 2005. |
|
Runder syv millioner På uavhengighetsdagen består den israelske befolkningen av rundt 7.026.000 innbyggere, i følge Statistisk sentralbyrå i Israel. Rett til å vende tilbake? Palestinernes statsminister Ismail Haniyeh uttaler at de palestinske flyktningenes "rett" til å vende tilbake er "hellig". Hamas-regjeringen kommer aldri til å komme med innrømmelser i fremtiden på dette punktet, sier han. Det palestinske kravet om "rett til å vende tilbake" er behandlet på temasiden Flyktninger. Treg sikring Konstruksjonen av sikkerhetsbarrieren på Vestbredden startet for nesten fire år siden, men bare 42 prosent av strekningen er fullført i mai. Militære tjenestemenn varsler at det vil ta minst ett år til å fullføre prosjektet. Angrep fra Libanon Minst tre 122 millimeter Katyusha-raketter ble avfyrt mot en israelsk militærleir fra det sørlige Libanon. En soldat ble brakt til sykehus med sjokkskader, og en bygning fikk lettere skader. Iran har utstyrt terrorgruppen Hizbollah med langtrekkende raketter som kan nå alle Israels store byer, skriver Ze'ev Schiff i Ha'aretz. |
![]() Angrep kvinner i fredelig demonstrasjon 300 Israel-venner sa et tydelig "Nei til terror" og "Ja til anerkjennelse av Israel" utenfor Stortinget mandag 15. mai. Kort tid senere ble to kvinnelige deltakere angrepet av en mann med utenlandsk opprinnelse.
Shimon Peres om Hamas - Hamas er et religiøst parti. Det er mange forskjeller mellom religiøse og sekulære partier. Politiske partier er basert på å gjøre kompromisser. Religion er uten kompromiss. Politiske partier har en kalender. Religiøse partier har en evighet. Dersom ikke Hamas omvender seg og forliker seg med virkeligheten er det lite vi kan gjøre, mener Peres.
|
|||||||||||
Juni 2006 Krig mot rakett-terrorister Den israelske byen Sderot og andre tettsteder rundt Gaza-stripen er rammet av hundrevis av palestinske Kassam-raketter det første halvåret av år 2006. IDF trapper opp luftoperasjonene mot terroristene på Gaza-stripen som står bak angrepene, og kravene om bakkeoperasjoner øker. 25. juni går palestinske militssoldater til angrep på en israelsk grensestilling mot den sørlige Gaza-stripen. Angriperne kommer inn i Israel gjennom en underjordisk tunnel. To israelske soldater blir drept, og for første gang siden 1994 blir en israelsk soldat kidnappet. Gilad Shalits skjebne er fortsatt uavklart ved utgangen av år 2006. Samme dag blir en israelsk 18-åring likvidert av palestinske terrorister på Vestbredden. Israel innleder "Operasjon Sommerregn" på Gaza-stripen. Målene med militæroperasjonen er å få Gilad Shalit frigitt, stanse Kassam-angrepene og stanse opprustningen av terrororganisasjonene. |
|
![]() Palestinerne er svekket i Europa Den åpne støtten til palestinerne blant Frankrikes "menings-elite" har sunket fra 48 til 16 prosent på tre år. Israel blir tatt alvorlig og lyttet til mer enn tidligere i Europa.
Høyesterett tiltar seg stadig mer makt Høyesterett i Israel har mer makt enn noe tilsvarende organ i noe annet demokratisk land.
|
Den arabiske liga tilbyr ikke ekte fred Generalsekretæren i Den arabiske liga mener at det palestinske styret "ikke kan tvinges" til å godta noen av betingelsene som det internasjonale samfunnet har satt. Altså: Ingen har rett til å tvinge palestinerne til å anerkjenne Israels rett til å eksistere, til å holde inngåtte avtaler (!) og til å stanse terroren.
Større motsetninger mellom sunni og shia - Det er ikke den amerikanske invasjonen som er årsaken til problemene i Irak, mener Barry Rubin. Hvis sunni-muslimene i Irak ville godta et flerkulturelt samfunn og forhandle for å få en best mulig løsning innenfor den rammen, ville det ikke ha vært en slik vold som vi ser nå mellom de ulike gruppene.
"Hamas" i Europa Noen kritiserer Israel for å ikke "ha dialog" med Hamas, men flere europeiske land fører en strengere politikk overfor terrorgrupper.
|
|||||||||||||||||
Juli 2006 Hizbollah åpner ny front Israel fortsetter å bekjempe rakett-terroristene på Gaza-stripen i begynnelsen av juli, men fokuset skifter til nord når Hizbollah åpner en ny front 12. juli. To israelske soldater blir kidnappet og tre blir drept i det første angrepet som innleder Den andre Libanon-krigen. Allerede dagen etter blir den første sivile israeleren drept i Hizbollahs rakettbombardement av Nord-Israel. Før krigen er slutt i midten av august skal Hizbollah ha avfyrt over 4.000 raketter mot Israel. I tillegg til målrettede angrep mot Hizbollahs styrker og libanesisk infrastruktur, svarer Israel med å innføre en blokade av all båt- og flytrafikk inn til Libanon. To dager ute i krigen trapper Hizbollah opp sitt bomardement med å angripe Israels tredje største by, Haifa, med terror-raketter. Neste morgen svarer Israel med å bombardere et Hizbollah-dominert, shia-muslimsk område i den sørlige delen av Beirut. I slutten av måneden innleder IDF de første bakkeoperasjonene. |
|
De arabiske israelernes fire identiteter FOREDRAG: Araberne i Israel blir revet mellom sitt folk på den ene siden og sitt land på den andre. Mange israelske arabere sier åpent at de sympatiserer med Israels fiender. Og det i en krigssituasjon, sier den israelske professoren Raphael Israeli.
Islam og Midtøsten-konflikten FOREDRAG: Israel er i konflikt med 57 muslimske stater, med over 1,25 milliarder mennesker, påpeker den israelske professoren Raphael Israeli. Han forteller hvordan islamister ser på Israel.
|
![]() Overreagerer Israel i Libanon og Gaza? Israel får sterk kritikk fra mange i Norge og andre land for å "overreagere" i kampen mot Hizbollah i Libanon og Hamas i Gaza. Israelerne ser på operasjonene som mottiltak i en eksistensiell kamp.
Den palestinske selvmords- strategien De som representerer palestinerne, er ikke interessert i fred og velstand for sitt folk. De er interessert i å kjempe mot Israel og vinne sine små, patetiske "seire". De betrakter selve kampen som en seier.
|
|||||||||||||||
August 2006 Våpenhvile etter 33 dager Krigen mellom Hizbollah og Israel raser videre i første halvdel av august. På Vestbredden arrangerer palestinere støttedemonstrasjoner for Hizbollah, til tross for at terrororganisasjonen også vil komme til å ramme arabiske landsbyer i Nord-Israel med sine raketter. Det er bred politisk enighet i Israel om krigføringen mot Hizbollah, like inn i den venstreorienterte fredsorganisasjonen Peace Now. Det er først i krigens sluttfase og i ettertid at kritikken vokser mot regjeringen og den øverste militære ledelsen. Se temasiden om Winograd-komiteen. 14. august trer våpenhvilen i kraft. Etter krigen får Nassan Hasrallah og Hizbollah lovprisning fra Irans toppleder, ayatollah Ali Khamenei. "Deres seier er en seier for islam", sier han. De to største regjeringspartiene, Kadima og Arbeiderpartiet, faller kraftig på meningsmålingene etter krigen. Bare 19 prosent ønsker at den nåværende regjeringen skal fortsette som før. |
|
![]() Israel-venner angrepet i Oslo MIFFs demonstrasjon ble angrepet av rasende motdemonstranter.
Etiske dilemma for Israel - Valget blir stadig mer uunngåelig - drep eller bli drept, påpeker sjefredaktøren for Israels største engelsk-språklige avis.
- Media oppflammer konflikten - De antatte overgrep som Israel gjør blir fullstendig overdimensjonert, og det faktum at dette er en krig med to sider (som, selvfølgelig, ble startet av Hizbollah) er nesten helt tildekket, påpeker medieanalytiker Tom Gross.
|
Hva betyr våpenhvilen for Israel? Mange i Israel regner med at hvis ikke Hizbollah blir ordentlig avvæpnet (og det blir det neppe), er det bare et spørsmål om tid før det kommer en ny runde med krig. Det vil være en katastrofe for alle berørte, ikke minst for Libanon, skriver den israelske forskeren Barry Rubin.
Krigsforbrytelser i Libanon? - Vi har ingen grunn til å anta at Israel bevisst har forsøkt å angripe sivile mål uten at de målene er blitt legitimert av Hizbollah, sier oberstløytnant Terje Torsteinson ved Forsvarets stabsskole. For at det skal være snakk om krigsforbrytelse, må intensjonen i krigsstrategien være rettet mot sivile.
Hva slags fred blir det etter krigen? Israel har ikke positive erfaringer med FN-styrken i sør-Libanon. UNIFIL har ikke forhindret at verken PLO eller Hizbollah har beskutt Israel og ikke forhindret terror-infiltrasjon.
|
|||||||||||||||||||
September 2006 Krig og fred Israel avblåser sjøblokaden av Libanon, og UNIFIL overtar kontrollen av kystområdene. Statsminister Ehud Olmert mener Israel "oppnådde de politiske mål med krigen" mot Hizbollah. En ny meningsmåling fra de palestinske områdene, viser at 61 prosent av palestinerne nå støtter "militære operasjoner" mot Israel. Kun 32 prosent går i mot slike tiltak. Ser trusselen fra Iran Stadig flere vestlige ledere innser den globale trusselen ekstremistisk islam innebærer. Det samme gjør likevel ikke den vestlige befolkningen generelt, sier Storbritannias statsminister Tony Blair i et intervju med Ha'aretz. Han mener Iran er blant dem som står i spissen for ekstremismen. Verden må for all del ta deres trusler mot Israel alvorlig, understreker Blair. |
|
![]() Annonsenekt var politisk motivert De fleste redaktørene henviser til annonsens politiske innhold når de skal forklare trykkenekten, rapporterer fagbladet Journalisten.
Kraftig vekst for MIFF De siste to månedene har MIFFs medlemsmasse økt med over 11 prosent. Samtidig har besøket på nettstedet Porten til Midtøsten (Miff.no) nådd nye rekordhøyder. Les et utvalg av Israel-venners hilsener til MIFF i juli og august.
|
Glimt fra jødehatets historie Det er ingen selvfølge at Israels folk lever. De fleste av de folkene israelittene levde sammen med i oldtida, er borte forlengst. Egypt finnes ennå, men svært få kan det gamle språket og kjenner den gamle kulturen. Filistre, hetitter, babylonere, fønikere osv - de er borte. Men Israels folk snakker fremdeles det samme språket og har den samme religionen som Moses gav dem.
Arabere mener Israel vant krigen Kommentatorer i den arabiske verden er delt i synet på krigen mellom Hizbollah og Israel sommeren 2006. Noen støtter synspunktet til de fleste israelerne, nemlig at Hizbollah påførte Israel en smertefull ydmykelse. Andre mener Hizbollah, Libanon og den arabiske verden led nederlag.
Jerusalem og muslimer, kristne og jøder Når Jerusalem kontrolleres av jøder blir den viktig for muslimene.
|
|||||||||||||||||
Oktober 2006 Regjeringen utvides Statsminister Ehud Olmert slipper det høyreorienterte partiet Israel Beiteinu inn i regjeringen. Partileder Avigdor Lieberman blir minister i regjeringen med ansvar for strategiske saker. Omstridte overflygninger Israel fortsetter med overflygninger av Libanon. Franske FN-styrker mener de israelske overflygningene er "ekstremt farlige". Libanon og FN ser på overflygningene som brudd på resolusjon 1701. Israel påpeker at manglende avvæpning og nye våpenleveranser til Hizbollah utgjør mer alvorlige resolusjonsbrudd. Det militære målet med overflygningene er å samle etterretningsmateriale om Hizbollahs aktiviteter. Advarer om Iran Israels FN-ambassadør Danny Gillerman advarer FNs sikkerhetsråd om trusselen Iran utgjør. Gillerman hevdet Iran har betalt 210 millioner kroner til Hamas for å torpedere frigjøringen av Gilad Shalit. |
|
Befolkning og styre i Libanon Fordelingen av de øverste politiske vervene i Libanon bygger på en folketelling fra 1932. I stadig større grad bor de ulike religiøse befolkningsgruppene atskilt.
Statsminister Olmerts forklaring etter krigen Statsminister Ehud Olmert mener Israel oppnådde de politiske målene under krigen mot Hizbollah. - Det er første gang i en krig mellom Israel og arabere at en våpenhvile ikke ble påtvunget oss, sier han i et intervju med Jerusalem Post.
"Norge er verdens verste land" - Norge er det landet i verden som er mest fiendtlig innstilt til Israel, sier en israelsk tjenestemann til Israels største avis. Dette er en ganske vanlig oppfatning i Israel.
|
Israels versjon Diskriminering og forfølgelse av jøder i Europa og muslimske land gjennom mange århundrer har tvunget frem det Israel vi kjenner i dag. Slik israelerne ser det, er fredsprosessen mislykket først og fremst fordi palestinerne ikke har oppfylt sine forpliktelser på to viktige felter: a) Terrorgrupper ble ikke oppløst og avvæpnet. b) Palestinerne har ikke godtatt en varig stat med jødisk flertall. Les Israels versjon for å få oversikt over hvordan israelerne ser på Midtøsten-konflikten.
Intervju med Michael Melchior Sannheten
er absolutt. 99 % sannhet er løgn. Men fred er ikke slik. Noe fred
er bedre enn ingen fred, sier Michael Melchior i et intervju med Jerusalem
Post.
|
|||||||||||||||||
November 2006 Kamper på Gaza-stripen Etter stadige rakettangrep mot israelske tettsteder, setter Israel i gang en større militæroperasjon mot Hamas på Gaza-stripen. Palestinske terrororganisasjoner benytter en stor flokk kvinner som menneskelig skjold for å rømme unna moskéen i Beit Hanoun. 19 sivile palestinere, de fleste kvinner og barn, blir drept da israelske artillerigranater ved en teknisk feil slo ned i et boligområde nord på Gaza-stripen. - Ansvaret ligger fullstendig på terrorgruppene, som bruker innbyggerne i Beit Hanoun som menneskelige skjold for sine Kassam-angrep mot Sderot, mener Likud-politiker Yuval Steinitz. Terrororganisasjonen Hamas er i ferd med å bygge opp regulære kampavdelinger og våpen i store mengder blir smuglet inn til området. 26. november blir det inngått våpenhvile, men palestinerne fortsetter med rakettangrepene som før. |
|
Katrine Cohen: Å være jøde i Norge - Det har vært en tøff sommer og tøff høst. Mange grenser er flyttet i forhold til hva som er greit å si i media, blant annet, sier Katrine Cohen, informasjonsmedarbeider ved Det Mosaiske Trossamfunn i Oslo.
Jesus som palestiner I Yasser Arafats retorikk ble Jesus betegnet som palestiner. Arafats ord viser bare at han var tro mot PLOs charter - hvor det blir benektet at jødene er et folk.
FN-resolusjon om Jerusalem I debatten om Jerusalem blir det av og til påpekt at byen skulle være styrt internasjonalt. Dette gikk FN inn for i 1947, men bare som en midlertidig ordning i ti år. Etterpå skulle det være en folkeavstemning for å bestemme byens status.
|
![]() Egypt bryter avtaler om våpensmugling Egypt har lovet å stanse all smugling av våpen til Gaza-stripen, men ingenting blir gjort selv om opprustningen av terrororganisasjonene foregår for fullt.
Farlig å støtte Israel En pro-israelsk avisredaktør i det muslimske landet Bangladesh fikk 17 måneders fengsel fordi han ville besøke Israel. Nå risikerer han dødsstraff.
Syria blir "iranisert" Syrias diktator Bashar Assad knytter sin skjebne til prestestyret i Iran. Det får følger for hvordan hans land utvikler seg.
|
|||||||||||||||||||
Desember 2006 Fornærmer islam Sjefsredaktør Muhammad al-Asaadi i Yemen Observer er funnet skyldig i å "fornærme Islam" etter at han trykket en faksmile av Muhammed-karikaturene fra Jyllands-Posten i begynnelsen av februar 2006. Al-Asaadi må betale en bot på over 15.000 kroner, skriver Jerusalem Post. Redaktøren mener dommen er "streng, intolerant og urettferdig". - Det ligger bare politiske motiver bak, mener han. - Vi trykket tegningene med et kryss over for å protestere mot dem, påpeker al-Asaadi. Faksmilen var også fulgt av to artikler hvor de danske tegningene ble fordømt. - Dommeren og påtalemyndighetene var opptatt av karikaturene og ikke sammenhengen de kom frem i, fortsetter han. Saddam Hussein henrettet Saddam Hussein blir henrettet lørdag 30. desember. |
|
Den demografiske situasjonen Antallet arabere øker raskere enn antallet jøder i Israel. Kan jødene komme i mindretall i sitt eget land?
![]() DE PALESTINSKE FLYKTNINGENE: Kåre Willoch og Benny Moris Willoch mener det var en historisk ulykke at Israel ble opprettet i 1948. I svertekampanjen mot Israel bruker Willoch stadig Benny Morris som sannhetsvitne, men fortier at Morris også skriver om langt verre arabiske massakrer. Til forskjell fra Willoch mener Morris den historiske ulykken i 1948 ikke var at Israel ble opprettet, men at Israel unnlot å kaste samtlige palestinaarabere ut av landet straks.
|
Maktkampen mellom Abbas og Hamas Helt siden Hamas vant valget, har Mahmoud Abbas og hans Fatah-parti ført en hard kampanje for å velte Ismail Haniyehs regjering.
Dersom Abbas var interessert i fred... Kravene som PA-formann Mahmoud Abbas stiller til Israel viser at han ikke er interessert i fred, mener Caroline Glick i Jerusalem Post.
![]() Glimrende økonomisk situasjon Israel har nå den beste tiden i hele sin historie økonomisk sett.
|
|||||||||||||||||
|
VIL DU STØTTE DRIFTEN AV
NETTSTEDET?
|
| Porten til Midtøsten finansieres
av MIFFs medlemmer og frivillige støttespillere. Vil du vise at du setter pris på nettstedet? Bruk kontonummer 7877 06 54539 eller meld deg inn i MIFF |
|
Copyright © Med Israel for
fred - www.miff.no
|
Ny bruker? | Om miff.no | Lenkesamling Forumet Porten | Facebook | Twitter |
|||
|
|
|||
![]() |
|||
|