Israelske arabere
Araberne som bor i Israel har mye bedre livsvilkår enn i de arabiske nabolandene.
Temaside sist oppdatert: 01.12.2009

Lav sysselsetting blant araberne
Bare én av fem arabiske kvinner i Israel har lønnet arbeid. En stor andel arabiske menn avslutter sin yrkeskarriere i en alder av 40-44 år.
Mandag 30. november 2009

En tapper beduinkvinne
Sana Elbaz leder den første barnehagen som er bygget i beduin-samfunnet. Dagen etter at hun deltok i Israels uavhengighetsfeiring ble hennes eiendom angrepet med brannbomber.
Tirsdag 20. mai 2008

Hvorfor araberne er fattigere enn jødene
Araberne har større familier og baserer seg mer på kun én inntekt. I tillegg står de svakere på arbeidsmarkedet på grunn av dårlig hebraisk og mangel på førstegangstjeneste.
Mandag 5. mai 2008

Status for den arabiske minoriteten i Israel i 1980
"Materielt sett har det israelske statsborgerskapet fart pent fram med den arabiske minoriteten (i Israel, anm.) dens levestandard ligger godt over gjennomsnittet på Vestbreden og i Gaza stripen, eller for den saks skyld i alle de arabiske naboland."
Sitat fra side 192 i boken "Det ukjente Israel" av Per A. Christiansen (Midtøsten-korrespondent for Aftenposten).

To typer israelske arabere
Torsdag for en uke siden ble to israelske arabere drept. Reaksjonene blant de pårørende avslører hvor delt den arabiske minoriteten i Israel er i synet på den jødiske staten.
Torsdag 13. mars 2008

Vilnais forskjellige reaksjoner
Viseforsvarsminister Matan Vilnai reagerer sterkt når en jødisk professor ærekrenker uniformerte IDF-soldater, men er taus når en arabisk foreleser gjør det samme. Hva er årsaken? spør Uri Orbach i Yedioth Aharonoth.
Lørdag 24. nov. 2007

Drusernes situasjon
Kommunalt vanstyre og statlig diskrimering gjør livet vanskelig i flere druserlandsbyer i Israel.
Tirsdag 13. nov. 2007

Den tause revolusjonen
Stadig flere drusiske kvinner i Israel tar høyere utdanning.
2. aug. 2006

De arabiske israelernes fire identiteter
FOREDRAG: Araberne i Israel blir revet mellom sitt folk på den ene siden og sitt land på den andre. Mange israelske arabere sier åpent at de sympatiserer med Israels fiender. Og det i en krigssituasjon, sier den israelske professoren Raphael Israeli.
21. juli 2006

Araberne: Israel er bedre enn de fleste andre land
Selv når det er krise i Israel, er situasjonen mye bedre enn i de arabiske nabolandene. Selv om den offentlige støtten fattige får i Israel i dag er lavere enn for noen år siden, vet Israels arabere at den fremdeles er mye større enn i nabolandene.
26. jan. 2006

Israel bedre enn Europa på minoriteter
I de aller fleste saker tåler Israel godt å bli sammenliknet med sine naboland, også dem som ikke er direkte berørt av konflikten med Israel.
Israel bedre enn Europa på minoriteter (10.12.02)


Israelske arabere lever lenger enn danskene
De som ondskapsfult anklager de israelske jødene for å gjøre "folkemord" på arabere, kan ha godt av å sette seg inn i statistikk fra Verdens helseorganisasjon.
Israelske arabere lever lenger enn danskene (09.11.03)


Azmi Bishara mistenkt for forræderi
Israelsk sikkerhetstjeneste mistenker den arabiske topp-politikeren og akademikeren for bistand til fiende under krigstid. Han skal også ha mottatt flere hundre tusen dollar ulovlig.
3. mai 2007


Barne-ekteskap blant israelske arabere
Det er anslått at 44 prosent av arabiske jenter i Israel blir giftet bort av faren før de er 19 år gamle.
4. jan. 2007

Israelske arabere forlanger "likhet"
- Det betyr at Israel skal opphøre å være en stat med jødisk flertall og at jødene igjen skal bli et hjemløst folk på jorden.
Hva israelske arabere forlanger (03.12.01)


Arabiske elever best
I Nasaret fikk ikke mindre enn 84 % av avgangselevene minst 85 % riktig på den største matematikk-eksamen.
(08.06.05)


Dårlig behandling av beduinene
Det er avgjørende at Israel begynner å gjøre en virkelig innsats for at beduin-befolkningen skal gjøre raske framskritt, mener Yosef Goell. (20.08.04)

Fordel for araberne
Inntekten til de israelske araberne ligger høyt over inntekten i de arabiske nabolandene. Fram til intifadaen begynte i 1987, gjaldt det (i mindre grad) også palestinerne på Vestbredden og i Gaza.
Fordel for araberne (27.01.01)


Bruker det israelske demokratiet
Arabiske medlemmer av den israelske nasjonalforsamlingen Knesset kan til og med ønske sin egen stats undergang.
Israelske arabere og det israelske demokratiet (27.01.01)

Moské revet i Nasaret
En prestisjetung og stor moské ble for en tid siden påbegynt i Nasaret. Den ble bygget uten byggetillatelse, i nærheten av en gammel kirke. De helt store og fryktede protestene uteble da den ble revet. (28.07.03)



ISRAELSKE ARABERE:
Halvparten forsvarer Hizbollahs kidnapping av israelske soldater
En ny undersøkelse blant israelske arabere avslører overraskende syn på krigen mellom Israel og Hizbollah sommeren 2006. Nesten halvparten forsvarer Hizbollahs kidnapping av soldatene Ehud Goldwasser og Eldad Regev. Angrepet innledet krigen mellom Israel og Hizbollah.
90 prosent av deltakerne i undersøkelsen mener IDFs bombing i Libanon var krigsforbrytelser.
Hele 48 prosent forsvarer Hizbollahs rakettangrep mot Israel, og bare 44 prosent mener dette utgjorde en krigsforbrytelse.
Professor Sammy Smooha ved universitetet i Haifa forklarer hvorfor han synes resultatene er overraskende:
- Krigen involverte ikke palestinerne og Hizbollahs raketter utgjorde en fare også for arabernes liv og eiendom. Hizbollah er en fundamentalistisk, islamsk organisasjon som de fleste israelske arabere ikke støtter. Det er en shia-bevegelse som er støttet av et shia-muslimsk, ikke-arabisk land (Iran) som araberne ikke er begeistret for. I løpet av krigen krenket Hizbollah suvereniteten til et arabisk land (Libanon) og forårsaket store ødeleggelser der, sier Smooha til Yedioth Aharonoth.
19. mars 2007 kl. 03.00


FØRSTE GANG SIDEN HERODES:
Ikke-jødisk overhode for jødisk stat
Knesset-leder Dalia Itzik har overtatt som fungerende president i Israel etter tiltalen mot Moshe Katsav. Hun er den første kvinnelige presidenten i landets historie.
Når Itzik drar til utlandet i neste måned vil en jødisk stat få et ikke-jødisk overhode for første gang siden Kong Herodes døde 4 år e. Kr, påpeker Jerusalem Post. Nestleder i Knesset, druseren Majallie Whbee (Kadima), er klar til å overta som fungerende president i Itziks fravær.
- Jeg ville gjerne at dette skjedde under andre omstendigheter, men det beviser at druserne er partnere i å bygge dette landet, sier Whbee.
- Jeg tjenestegjorde som offiser i IDF i mange år og ledet mange jøder. Jeg vil føle ansvar for å lede landet på en god måte, sier Whbee.
Miff.no: Israelsk politikk
26. jan. 2007 kl. 07.00

ISRAELSKE ARABERE:
Fornøyd med Hamas-seier
To av tre israelske arabere var fornøyd med valgseieren til Hamas, viser resultatet av en ny meningsmåling. Samtidig mener enda flere at Israel har rett til å eksistere som en jødisk og demokratisk stat.
- Men de aksepterer ikke en zionistisk stat, en stat som har rett til å bevare sin jødiske majoritet, understreker Sammy Smooha, en av tre sosiologer bak undersøkelsen.
- Den arabiske minoriteten aksepterer at det er en jødisk majoritet, men ikke at staten har som politisk mål [inklusiv innvandringsregler] å bevare og øke dette flertallet, legger han til.
Bare 3,4 prosent av 500 deltakere føler at de blir behandlet som likeverdige innbyggere av den israelske regjering. 49 prosent føler de blir behandlet som annenklasses innbyggere, og 24 prosent føler behandlingen de får er fiendtlig, gjengir Jerusalem Post.
10. mars. 2006 kl. 09.00

ISRAELSKE ARABERE:
Kun 39 prosent deltar i arbeidslivet
Fire år etter det palestinske opprøret startet, kaster fortsatt diskriminering og ulikheter en skygge over de arabisk-jødiske relasjonene i Israel og den fremtidige sosiale stabiliteten i landet, skriver Globes Online.
Det er den årlige rapporten fra Sikkuy, Foreningen for sosial likhet, som slår fast at de arabiske israelerne fortsatt blir diskriminert. Rapporten ble offentliggjort mandag.
Kun 39 prosent av araberne deltar aktivt i arbeidslivet, mens prosentandelen blant deres jødiske medborgere ligger på 57 prosent. Mye av gapet skapes av forskjellene blant de ulike grupperingers kvinner. Kun 17,1 prosent av arabisk-israelske kvinner er i arbeid, mens jødinnene har en aktiv andel på 54 prosent.
Blant de fattige i Israel finnes det langt flere arabere enn jøder. Så mye som 45 prosent av arabiske familier klassifiseres som fattige, 15 prosent av de jødiske, slår rapporten fast. (KOB, 28.09.04)

ARABISKE KVINNER:
Mer fornøyd med egen helse enn jødinner
Flertallet av israelske kvinner er fornøyde med helsen, men arabiske kvinner er generelt mer fornøyd enn jødiske kvinner. Dette kommer frem i en helseundersøkelse utført for helsedepartementet som del av et europeisk sammenlikningsstudie.
Hele 70,2 prosent av de arabiske kvinnene i Israel sa de var fornøyd eller veldig fornøyd med helsesituasjonen, sammenliknet med 60,7 prosent av de jødiske kvinnene, skriver Jerusalem Post.
Det internasjonale studiet kalles EUROHIS-project og er organisert av Verdens Helseorganisasjon som har samlet data i seks år fra 33 forskjellige land i den europeiske regionen, hvor Israel står som medlem. Den israelske undersøkelsen ble gjennomført mellom april og august 2003, og 1.392 kvinner har deltatt i den. (KOB, 15.09.04)

Demografi og rasisme
Ut fra sin historie i Europa og arabiske land, og ut fra hvordan arabiske muslimer fremdeles behandler sine minoriteter, bør det være selvsagt at jødene har rett til en stat hvor de er i solid flertall og har kontrollen, skriver redaktør Odd Myrland. (12.08.05)

Israels arabere tjener på gjerdet
Det vakte oppsikt da ordføreren i den arabiske byen Umm el-Fahm uttrykte gledet over det israelske sikkerhetsgjerdet, og sa at hans by har tjent på det. (26.06.04)

Redusert terror fra israelske arabere
Trenden med stadig mer terroraktivitet fra israelske arabere har nå snudd. (22.12.03)


Israelske arabere og terror
Det er på høy tid at lederne for det arabiske samfunnet i Israel blir skremt og begynner å bekjempe den ilden de hittil har pustet til. Ellers kan ilden komme ut av kontroll og sluke oss alle, skriver Jerusalem Post. (22.04.03)


Bombe i moské
Ordføreren i Taiba advarer terroristene mot å dra de israelske araberne inn i voldskampen. (10.03.03)


Hebraisk for araberne
Hebraisk må inn i arabernes skolesystem i langt større grad, mener Jerusalem Post. (09.11.02)


Stor islamsk demonstrasjon
Da 60.000 radikale israelske arabere demonstrerte 20. september, var det ingen som fordømte terror. (02.10.02)

Arabisk utdanning (08.02.02)

Fatah truer israelske drusersoldater
Arafats egen grein av PLO har utstedt en erklæring hvor de kommer med trusler mot Israels druser-samfunn. De beskylder drusiske soldater for å være mer grusomme enn jødene i møte med befolkningen på Vestbredden, og truer med mottiltak mot druserne. (06.11.02)



Gode tips til Israel-turen!


Visste du at...
flere jøder har flyktet fra arabiske land enn arabere fra Israel? Les mer!

israelerne støtter en palestinsk stat på Vestbredden og Gaza-stripen i bytte mot ekte fred? Les mer!

de palestinske skolebøkene inneholder jødehat? Les mer!

de palestinske kartene ikke gir plass til noen jødisk stat? Les mer!

Israel ikke fikk én rifle fra Vesten i 1948? Les mer!


INFORMASJON OG SVAR på vanlige spørsmål om nettportalen www.miff.no. Besøksstatistikk.

KONTAKT REDAKSJONEN dersom du har spørsmål, kommentarer eller råd.
Vi verdsetter å høre fra deg!

STØTT ARBEIDET dersom du finner nyttig informasjon på www.miff.no.
Fortell andre om Porten til Midtøsten!
50 siste artikler
Artikkelarkiv
Nyhetsarkiv
Midtøsten i fokus


Dersom du ønsker å kommentere artikkelen, eller gi andre meningsytringer, er ordet alltid fritt i diskusjonsforumet #Porten.
Registrer deg som bruker!


I MIFFs chatkanal kan du bli kjent med andre Israel-venner og diskutere med meningsmotstandere.
Gå inn og prat!

Jerusalem Post
Ha'aretz Daily
Israelsk UD
IDF
MIFFs lenkeside





Kjøp israelske varer!
Kjøp israelske varer! | Umoralske boikottaksjoner

Besøk Israel!
Besøk Israel!

Slik kan du hjelpe Israel!
Slik kan du hjelpe Israel

Palestina
Kampen for Palestina | De selvstyrte palestinske områdene | Tostats-løsning?

Terrorkrigen mot Israel
Terrorkrigen mot Israel

Islam, Israel og jødene
Islam, Israel og jødene | Den arabiske verden

Golan og Syria
Golan-høydene | Syria

Iran
Iran | Hamas | Gaza-stripen

Hizbollah
Hizbollah | Libanon

Jordan
Jordan | Egypt | Irak

Jerusalem
Jerusalem

Rakett-trussel
Rakett-trussel og rakettforsvar

Krigen mot Hizbollah Krigen mot Hizbollah 2006 | Winograd

Vestbredden
Vestbredden | Bosettere | Seksdagerskrigen

Israel og USA
Israel og USA

Israel og Norge
Israel og Norge | Norsk bistand | Israel og Europa

Mahmoud Abbas
Mahmoud Abbas | Yasser Arafat

Holocaust Holocaust

Slik startet intifadaen
Slik startet intifadaen

Fødselsåret 1948
Fødselsåret 1948 | Jødenes historie

Kvinner i Midtøsten
Kvinner i Midtøsten

Med Israel for fred

Klikk for å bli medlem!

Ny bruker? | Om miff.no | Lenkesamling
Forumet Porten | Facebook | Twitter
 
Hva med Øst-Jerusalem?
Hvorfor kjøligere forhold til Washington?
Venstresiden og Israel
MIFFs historie







Israelske vitser
Israelske vitser

Historisk tidslinje
Historisk tidslinje

Kart over Israel, Gaza, Vestbredden
Kart

Resolusjoner og avtaler
Resolusjoner og avtaler

Kibbutz
Kibbutz | Natur

Ehud Olmert
Ehud Olmert | Ariel Sharon | Yitzhak Rabin

Demokratiet Israel
Demokratiet Israel | Politikk i Israel

IDF De israelske forsvarsstyrkene

Jødedom
Jødedom

Israel er en suksess
Israel er en suksess

Zionismen
Zionismen og Theodor Herzl

Israelsk samfunnsliv
Israelsk samfunnsliv | Økonomi