
Bassem Youssef er en svært godt likt satiriker i Egypt og personlig venn av den amerikansk-jødiske kollegaen Jon Stewart fra “The Daily Show”. De to har blant annet vært gjest på hverandres fjernsynsprogrammer.
Egypteren er opptatt av å sprenge nye grenser i utformingen av det som forhåpentligvis blir et demokratisk Egypt. Gjennom satiren og politisk kritikk ønsker han å utvide forståelsen av hva det er lov å mene og hevde om maktpersoner.
Men “livsoppdraget” til Youssef har skapt ham mange problemer. Da Mohamed Morsi fortsatt var president, ble han siktet for en rekke forhold – blant annet for å ha fornærmet islam og presidenten. Disse siktelsene ble henlagt da Morsi ble styrtet tidligere i år.
Denne gangen er det imidlertid en militærleder som skulle demonstrere sin hårsårhet, opplyser New York Times. Youssef hadde uken i forveien rettet sin satiriske skyts mot general Abdul-Fattah el-Sisi, som er fungerende visestatsminister i Kairo. “Al Bernameg” hans ble tatt av luften denne helgen for brudd på “den redaksjonelle linjen”, noe han selv måtte forklare seerne fra sitt fjernsynsstudio.
Flere av Norges mest innflytelsesrike organisasjoner ser på Israel som et av verdens største problem.
Derfor må alle vi som støtter det jødiske folkets rett til sin egen stat mobilisere!
Klikk her for å bli medlem av MIFF nå, fra kun kr. 4,- per uke
eller gi en gave
Belastes neste mobilregning
Hjertelig takk for din støtte!
Belastes neste mobilregningGi gave til bankkonto 78770654539 dersom du ønsker skattefradrag