Styrkeforholdet Iran-Israel

Før du leser videre, vil vi takke deg som er medlem av MIFF og gjør det mulig for oss å drive dette nettstedet. Er du ikke medlem ennå, vil vi invitere deg til å betale kontingent for 2021 nå. Da gir vi deg resten av år 2020 gratis.

Iran har mer enn åtte ganger flere innbyggere enn Israel.

De fleste forholdstall mellom Iran og Israel viser tydelig hvem som er David og hvem som er Goliat. Den islamske republikken har åtte ganger flere innbyggere, tre ganger større brutto nasjonalprodukt og 73 ganger større landareal enn den jødiske staten.

Israel holder åpen muligheten for å angripe Irans atominstallasjoner dersom ikke internasjonalt diplomati, sanksjoner eller regimeskifte stanser ayatollahenes atomvåpenambisjoner.

Artikkelen fortsetter under annonsen

Det er omstridt hvor effektivt et militært angrep mot atominstallasjonene vil kunne være. Dersom et angrep bare vil forsinke den iranske atombomben med noen få år, må israelske ledere vurdere om prisen for et angrep kan bli for høy. Tallene i tabellen under viser at Israel kan få vansker med å vinne den lange, bitre konvensjonell krigen mot Iran og deres allierte som kan følge.

Netanyahus vanskeligste valg
Irans raketter kan ramme hele Europa
Iran kan ha første atombombe klar i 2010

Iran
i forhold
Israel
Iran
til Israel
Noen hovedtall(faktortall)
Befolkning, antall innbyggere7233701664292848,18
Landareal, kvadratkilometer22072164819573,67
Brutto nasjonalprodukt, milliarder dollar203,4843,73,15
Stridsdyktige menn , alder 16-49 år14749661765857310,97
Stridsdyktige kvinner, alder 16-49 år14047121714829011,21
Militærbudsjett, prosent av BNP7,32,5-0,66
Militære styrker
Kampfly393319-0,19
U-båter330,00
Stridsvogner35011600-0,54
Artillerienheter543281960,51
Personell i aktive militære styrker1765005230001,96
Befolkning
Median alder, år29,127-0,07
Befolkningsøkning, prosent per år1,6710,883-0,47
Fødselsrate, per tusen innbygger19,7717,17-0,13
Dødsrate, per tusen innbygger5,435,720,05
Netto immigrasjon, per tusen innbygger2,37-2,62-2,11
Urban befolkning, prosent9268-0,26
Barnedødelighet, per tusen levende fødsler4,2235,787,48
Forventet levealder ved fødsel80,7371,14-0,12
Analfabetisme, prosent2,9133,48
Utdanningsbudsjett, prosent av BNP6,95,1-0,26
Geografi
Grenser, kilometer101754404,35
Kystlinje, kilometer27324407,94
Laveste punkt, meter under havet-408-28-0,93
Høyeste punkt, meter over havet120856713,69
Fruktbart land, prosent av totalareal19,3311,07-0,43
Økonomi og samfunnsliv
Brutto nasjonalprodukt, dollar per innb.2860012800-0,55
Arbeidsstyrke, millioner personer2,95724,357,23
El-forbruk, milliarder kWh per år46,15153,82,33
Mobiltelefoner, millioner8,902433,83
Flyplasser473165,72
Jernbane, kilometer91384428,25
Asfaltert vei, kilometer178701259086,05

Kilder til tallene: CIA World FactbookReuters-melding gjengitt i Ha’aretz 28. september 2009 og Israelsk-syrisk konvensjonell militærbalanse.

 



Gi en gave til MIFFs arbeid for Israel

Belastes neste mobilregning

Hjertelig takk for din støtte!

Belastes neste mobilregning

Gi gave til bankkonto 78770654539 dersom du ønsker skattefradrag