Styrkeforholdet Iran-Israel

De fleste forholdstall mellom Iran og Israel viser tydelig hvem som er David og hvem som er Goliat. Den islamske republikken har åtte ganger flere innbyggere, tre ganger større brutto nasjonalprodukt og 73 ganger større landareal enn den jødiske staten.
Iran har mer enn åtte ganger flere innbyggere enn Israel.

De fleste forholdstall mellom Iran og Israel viser tydelig hvem som er David og hvem som er Goliat. Den islamske republikken har åtte ganger flere innbyggere, tre ganger større brutto nasjonalprodukt og 73 ganger større landareal enn den jødiske staten.

Israel holder åpen muligheten for å angripe Irans atominstallasjoner dersom ikke internasjonalt diplomati, sanksjoner eller regimeskifte stanser ayatollahenes atomvåpenambisjoner.

Det er omstridt hvor effektivt et militært angrep mot atominstallasjonene vil kunne være. Dersom et angrep bare vil forsinke den iranske atombomben med noen få år, må israelske ledere vurdere om prisen for et angrep kan bli for høy. Tallene i tabellen under viser at Israel kan få vansker med å vinne den lange, bitre konvensjonell krigen mot Iran og deres allierte som kan følge.

Netanyahus vanskeligste valg
Irans raketter kan ramme hele Europa
Iran kan ha første atombombe klar i 2010

Iran
i forhold
Israel
Iran
til Israel
Noen hovedtall(faktortall)
Befolkning, antall innbyggere7233701664292848,18
Landareal, kvadratkilometer22072164819573,67
Brutto nasjonalprodukt, milliarder dollar203,4843,73,15
Stridsdyktige menn , alder 16-49 år14749661765857310,97
Stridsdyktige kvinner, alder 16-49 år14047121714829011,21
Militærbudsjett, prosent av BNP7,32,5-0,66
Militære styrker
Kampfly393319-0,19
U-båter330,00
Stridsvogner35011600-0,54
Artillerienheter543281960,51
Personell i aktive militære styrker1765005230001,96
Befolkning
Median alder, år29,127-0,07
Befolkningsøkning, prosent per år1,6710,883-0,47
Fødselsrate, per tusen innbygger19,7717,17-0,13
Dødsrate, per tusen innbygger5,435,720,05
Netto immigrasjon, per tusen innbygger2,37-2,62-2,11
Urban befolkning, prosent9268-0,26
Barnedødelighet, per tusen levende fødsler4,2235,787,48
Forventet levealder ved fødsel80,7371,14-0,12
Analfabetisme, prosent2,9133,48
Utdanningsbudsjett, prosent av BNP6,95,1-0,26
Geografi
Grenser, kilometer101754404,35
Kystlinje, kilometer27324407,94
Laveste punkt, meter under havet-408-28-0,93
Høyeste punkt, meter over havet120856713,69
Fruktbart land, prosent av totalareal19,3311,07-0,43
Økonomi og samfunnsliv
Brutto nasjonalprodukt, dollar per innb.2860012800-0,55
Arbeidsstyrke, millioner personer2,95724,357,23
El-forbruk, milliarder kWh per år46,15153,82,33
Mobiltelefoner, millioner8,902433,83
Flyplasser473165,72
Jernbane, kilometer91384428,25
Asfaltert vei, kilometer178701259086,05

Kilder til tallene: CIA World FactbookReuters-melding gjengitt i Ha’aretz 28. september 2009 og Israelsk-syrisk konvensjonell militærbalanse.

 

---------

Dersom du savner kommentarfelt for Facebook her under artikkelen, er dette dessverre utenfor MIFFs kontroll. Det kan skyldes din nettleser, innstillinger på din nettleser og/ eller innstillinger i din Facebook-bruker. Kommentarer kan sendes til post@miff.no, eller legges inn på MIFFs Facebook-side.

Lettlest bok på 144 sider - perfekt gave til tenåringer og unge voksne som trenger å få en god smak av Israel.
Bestill den nye boken Israelernes overlevelseskraft

Det er superenkelt å gi en gave til MIFFs arbeid for Israel

Klikk bildet og gi en gave med din mobiltelefon på noen få sekunder. Belastes din neste mobilfaktura.       


Du kan også gi en gave med å sende kodeordet GAVE med SMS til 1948. Standard 250 kroner, skriv eventuelt annet beløp etter GAVE i meldingen. 

Forrige artikkelHamas: – Vi har stanset israelsk aksjon
Neste artikkelNetanyahu: – Det er forandring i luften
Conrad Myrland (f. 1979) er daglig leder og ansvarlig redaktør i Med Israel for fred (MIFF). Myrland ble i 2020 kåret av The Algemeiner «topp hundre personer som positivt påvirket jødisk liv» og av Jewish News Syndicates «40 mest innflytelsesrike talsmenn for Israel i sosiale medier». Myrland utviklet nettstedet miff.no på sin fritid fra januar 2001 til juli 2007. Fra august 2007 har Myrland arbeidet fulltid for MIFF. Myrland har utdannelse i økonomi og administrasjon fra Høgskolen i Stavanger og internett-studier ved Curtin University of Technology, Perth, Australia. I perioden 2001-2005 var han fungerende redaktør, deskansvarlig og journalist i lokalavisen Solabladet. Myrland har vært medarbeider for MIFFs medlemsavis Midtøsten i fokus siden 1995.

Ingen artikler å vise