NTBs ekstreme overfokus på Israel

En sammenligning av NTBs dekning av Israel og Egypt taler sitt tydelige språk.

Antall artikler hvor søkeordene
Antall artikler hvor søkeordene "Israel" og "Egypt" er omtalt i NTBs artikkelarkiv i perioden 2008-2011.

Nyhetsbyrået NTB omtalte Israel 208 prosent mer enn Egypt fra 2008 til 2010,  viser søk i mediedatabasen Atekst. Hver eneste måned, 36 måneder i strekk, ble lille Israel med åtte millioner innbyggere omtalt mer enn verdens mest folkerike arabiske land med over 80 millioner innbyggere. Egypt ble nevnt i 1583 artikler. Til sammenligning ble Israel nevnt i 4883 artikler.

Som alle vet, ble 2011 et ekstraordinært år for Egypt, men selv i revolusjonsåret, hvor en president ble styrtet, over 800 egyptere ble drept og 6000 skadet og parlamentsvalg avholdt, ble Egypt omtalt kun 18 prosent mer enn Israel. I seks av tolv måneder (perioden mai til oktober) ble Israel omtalt mer enn Egypt.

Totalt i 2011 ble Israel omtalt i 1968 artikler. Mens store deler av den arabiske verden er i opprør, har NTB økt antallet artikler hvor Israel er nevnt fra 4,46 per dag i perioden 2008-2010, til 5,39 i 2011. Egypt ble nevnt i 2324 artikler i 2011.

 

Gjelder også andre

Også i andre norske aviser og nettaviser ser vi den samme overfokuseringen på Israel i forhold til Egypt. Følgende tall viser antall artikler hvor Israel og Egypt er nevnt i perioden 2008 til 2010.

Prosentvis overdekning
IsraelEgyptIsrael i forhold til Egypt
Vårt Land Nett2181508329,3
Framtid i Nord Nett1850530249,1
Klassekampen Papir2146663223,7
Sunnmørsposten Nett1855586216,6
Adresseavisen Nett2208704213,6
Vårt Land Papir1273406213,5
Fædrelandsvennen Nett1942648199,7
Bergens Tidende Papir1652585182,4
Stavanger Aftenblad Nett1635584180,0
Stavanger Aftenblad Papir1609582176,5
Adresseavisen Papir1378502174,5
NRK Nett1258480162,1
Dagbladet Nett1589643147,1
VG Nett1919785144,5
Aftenposten Papir2223928139,5
Nettavisen832355134,4
Aftenposten Nett23201002131,5
Dagbladet Papir1273599112,5
Dagsavisen Papir1621775109,2
VG Papir83245782,1

 

I revolusjonsåret 2011 har de fleste mediene skrevet litt mer om Egypt enn Israel, men bare litt.

Gjennom mange år har MIFF påpekt hvordan Israel systematisk blir dekket ulikt i norske medier i forhold til andre land. Alt det gale Israel måtte kunne beskyldes for, dekkes mange ganger så mye som mye verre handlinger fra naboenes og andre lands side.

Nye søk i mediedatabasen Atekst vil dokumentere at dette er tilfelle.

– Det ekstreme overfokuset på Israel “pisker opp hat mot Israel, mot jøder og mot Israels venner”, skrev Odd Myrland i MIFF i en kommentarartikkel i desember 2009.

 

Forrige artikkelAttentatmenn på motorsykkel leverte budskap til Irans ledere
Neste artikkelStor MIFF-kampanje i Hordaland
Vi ønsker deg velkommen til å kommentere artikkelen!

Med Israel for fred (MIFF) har i våre nettforum og kommentarfelt gitt ytringsfrihet for medlemmer og motstandere siden 2001. Skriv innlegg med ditt egentlige navn og hold deg til saken. Sjikane er uakseptabelt. Unngå all form for spamming. Brudd på retningslinjer vil medføre sletting av kommentarer eller utestengelse. Vennlig hilsen Conrad Myrland, daglig leder og nettredaktør

Gi en gave til MIFFs arbeid for Israel

Belastes neste mobilregning

Hjertelig takk for din støtte!

Belastes neste mobilregning

Gi gave til bankkonto 78770654539 dersom du ønsker skattefradrag

Conrad Myrland (f. 1979) er daglig leder og ansvarlig redaktør i MIFF. Han utviklet nettstedet på sin fritid fra januar 2001 til juli 2007. Fra august 2007 har Myrland arbeidet fulltid for MIFF. Myrland har utdannelse i økonomi og administrasjon fra Høgskolen i Stavanger og internett-studier ved Curtin University of Technology, Perth, Australia. I perioden 2001-2005 var han fungerende redaktør, deskansvarlig og journalist i lokalavisen Solabladet. Myrland har vært medarbeider for MIFFs medlemsavis Midtøsten i fokus siden 1995.